معرفی کتاب

فروغ شهادت

معرفی کتاب

مطالب این کتاب با استناد به احادیث وارده به تحلیل قیام تاریخی بی نظیر آن حضرت بیانگر آن است که حرکت سید الشهداء (ع) از آغاز تا انجام و ادامه آن با پیام رسانی اهل بیت (ع) و در درجه اول یک حرکت معنوی- توحیدی است. بنابراین، احیای آن با گریه، عزادارای، زیارت و... باید متناسب با هدف والای بنیانگذار این نهضت باشد. از این رو، کتاب «فروغ شهادت» به تبیین نکات ناب توحیدی سخنان امام حسین (ع) در طول این نهضت نورانی از «مدینه» تا «مکه» و از «مکه» تا «کربلا» پرداخته است.

از این گذشته، اشاره به نکات اخلاقی - عرفانی کلمات اهل بیت (ع) و اصحاب آن حضرت در طول مسیر حرکت و به ویژه بعد از شهادت سیدالشهداء (ع) از «کربلا» تا «کوفه» و از «کوفه» تا «شام» و نیز تبیین نکات برخی از روایات پرمحتوا و توحیدی مربوط به احیای نهضت حسینی؛ و بالاخره تبیین فرازهای کلیدی برخی از زیارات آن حضرت، مطالبی است که طی فصول متعدد این کتاب بدان پرداخته شده و همه و همه در راستای اثبات این نکته است که به قیام امام حسین (ع) باید به عنوان یک حرکت توحیدی نگریست و محوریترین درسی که از این نهضت باید بیاموزیم، درس توحید و مراقبه حضرت حق در همه عرصه های زندگی است.

نویسنده در بیان هدف از تألیف این کتاب مینویسد: «درباره سیّدالشهدا و وقایع عاشورای حسینی کتب و رساله ها و مقاتل فراوانی نوشته شده است و هریک از زاویه ای خاصّ به غواصی در دریای ژرف معارف امامت و ولایت و نهضت عظیم حسینی پرداخته اند، ولی در آنچه آنها به روشنگری ریشه های تاریخی و علل اجتماعی نهضت حسینی و ذکر وقایع آن دوران اختصاص داده اند کمتر به اسرار معنوی مقتل سیدالشهدا و رموز عرفانی این حرکت عظیم و تاریخساز عالم بشری توجه شده است. غرض ما از تدوین این رساله بررسی پارهای از اسرار مقتل سیدالشهدا، خصوصا دقت در کلمات آن حضرت در طول حرکت و پارهای از زیارت های وارده درباره ایشان است».

محور فرموده‌های حضرت سید الشهدا از مدینه تا کربلا بدین‌قرار است: تبعیت سیره‌ی رسول خدا (ص) و علی (ع)؛ توجه به نهایت قیام؛ حرکت بر طبق قضای الهی؛ تحقق قضای الهی با افعال ارادی؛ بازگشت به سوی خداوند؛ تسلیم در برابر مشیت الهی؛ بازگشت شهدا به نعمت الهی؛ مغلوب نشدن خداوند در امور؛ ستایش خداوند نسبت به تحقق وقایع؛ بی‌اعتباری دنیا و مرگ سعادتمندانه؛ این کتاب شامل بررسی پاره‌ای از اسرار مقتل سیدالشهدا، به خصوص دقت در سخنان آن حضرت در طول حرکت از مدینه به کربلاست. هم‌چنین در کتاب پاره‌ای از زیارت‌هایی که درباره‌ی ایشان وارد گردیده، درج شده است. "مقام شهید و شهادت از دیدگاه قرآن و سنت"، "مقام نورانیت انبیا و اولیا" و دیگر مباحثی که با استناد به احادیثی از معصومین (ع) درباره‌ی قبل از خلقت تا پس از شهادت امام حسین (ع) مطرح گردیده، مطالب کتاب را تشکیل می‌دهد.

ناشر شرکت انتشارات احیاء کتاب
 
نویسنده علی سعادت پرور
 
سال نشر : 1392
 
تعداد صفحات : 501
 
کلمات کلیدی
تهیه کننده:

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *