رسول الله (ص): هر کار مهمی که با «بسم الله الرحمن الرحیم» آغاز نشود بی فرجام است ::::: رسول الله (ص):هر کس باکی نداشته باشد که از کجا کسب مال می کند خداوند هم باکی ندارد که او را از کجا به جهنّم دراندازد.
منو اصلی
اخبار > شهید عدالت(ویژه شهادت شهید قدوسی)
 


  چاپ        ارسال به دوست

شهید عدالت(ویژه شهادت شهید قدوسی)

آیت الله علی قدوسی رحمه الله

تولد

اوج خفقان بود و سرمای ستم بیداد می کرد. سایه سیاه ظلم در پهنه کشور گسترده شده و سیاست ددمنشانه رضاخان، آرامش و امنیت را از همگان ربوده بود. رضاخان که از سردمداران کفر و الحاد بود، اینک با الهام از سیاست دین ستیزیِ دشمنان اسلام، سرکوبی مسلمانان و به ویژه روحانیت را آغاز کرده بود. در چنین زمان حساسی، در 12 مرداد ماه سال 1306 ش، در شهر کوچک نهاوند، پسری دیده به جهان گشود که نامش را علی گذاشتند. پدر وی ملا احمد قدوسی، از عالمان آن منطقه بود که پس از تحصیل در نجف و رسیدن به درجه اجتهاد، به اموری چون قضاوت و مرجعیت دینی مردم نهاوند و شهرهای اطراف اشتغال داشت. وی در بین مردمْ به علم، تقوا و زهد شناخته شده بود. مادر شهید قدوسی نیز بانویی متدین و پارسا بود که در کنار ملا احمد، تربیت علی را بر عهده داشت.

تحصیل علم و دانش

شهید قدوسی تحصیلات ابتدایی و دوران متوسطه را در نهاوند گذراند. در آن زمان که اوج قدرت رضاخانی بود، برنامه های وسیعی برای منحرف کردن جوانان در مدارس و دبیرستان ها برپا می شد، ولی شهید قدوسی، علی رغم شرکت در کلاس درس و حضور در محیط آموزشی، از این گونه انحرافات فکری و اخلاقی به دور بود.

ترک وطن

در سال 1321 ش، شهید قدوسی که تنها 15 سال داشت، خانواده و دیار خود را ترک کرده، برای تحصیل علوم دینی وارد قم شد. مرحوم آیت اللّه صدر که در آن زمان یکی از بزرگان حوزه علمیه قم بود، و نیز بعضی دوستان پدر شهید قدوسی، از ورود او استقبال کردند. به این ترتیب، دوران تازه ای از زندگی او شروع شد. در این دورانْ روحانیت با کم ترین امکانات مادّی، به حیات خود ادامه می داد و دشمنان از هر سو می کوشیدند که فشار بیش تری بر حوزه وارد کنند. ولی شهیدقدوسی ثابت کرد که وجود مشکلات اجتماعی و مالی، نمی تواند مردان بزرگ را از رسیدن به هدف باز دارد.

اساتید

شهید قدوسی، دروس مقدماتی را نزد شهید محراب آیت اللّه صدوقی فرا گرفت و پس از طی این دوره، در درس خارج مرحوم آیت اللّه بروجردی حاضر شد. وی علاوه بر مسائل درسی، به روح بلند و ایمان خالصانه مرحوم بروجردی نهایت توجه داشت و پیوسته در کامل کردن خودْ و رفع نقایص اخلاق می کوشید. حضور در درس فقه و اصول رهبر کبیر انقلاب اسلامی، امام خمینی رحمه الله فرصت تازه ای برای رشد عِلمی و عَملی شهید قدوسی بود. جنبه های معنوی، تقوا، زهد و اخلاص امام خمینی رحمه الله به شدت مورد توجه شهید قدوسی قرارگرفت. وی هم چنین فلسفه و تفسیر را نزد علامه طباطبایی فرا گرفت و از بحث های متعدد ایشان در زمینه تفسیر، حدیث و شرح موضوعات اخلاقی و عرفانی، بهره فراوان برد.

حضور در صحنه سیاسی

شهید قدوسی در کنار تحصیل علم و تهذیب نفس، از حوادث روزگار خودغافل نبود. وی به عنوان یکی از شاگردان برجسته امام خمینی رحمه الله ، از نوعی پختگی و بینش سیاسی برخوردار بود. او و عده ای دیگر از اساتید حوزه علمیه قم، از پیش گامان نهضت امام خمینی رحمه الله بودند که فریاد دشمن ستیزی امام را لبیک گفته، و همواره در صحنه های مبارزه برضد رژیم طاغوت حاضر بودند.

تأسیس و مدیریت مدرسه علمیه حقانی

شهید قدوسی با مشارکت و همراهی مستقیم شهید مظلوم آیت اللّه بهشتی و تنی چند از اساتید حوزه علمیه قم، مدرسه علمیه شهید حقانی را برای برادرانْ و نیز مکتب توحید را برای خواهران تاسیس کرد و خود ایشانْ مدیریت مدرسه را برعهده گرفت. تأسیس مدرسه حقانی در آن زمانْ حرکتی سیاسی ـ اجتماعی بود که با دعوت از استادان با تجربه حوزه، طلاب از لحاظ علمی، اخلاقی و سیاسی تربیتْ و نیروی مورد نیاز انقلاب تأمین می شد.

تعهد شهید قدوسی

شهید قدوسی در همه مراحل زندگی، به تقوای استوار و تعهد خلل ناپذیر شناخته می شد. او، مواظبت ها، دقت ها و موشکافی هایی در این خصوص داشت، و خود، به عمل کردن مستحبات و ترک مکروهات بسیار اهمیت می داد. شهید قدوسی، از بندگان راستینی بود که خدا را یافته و یقین به قیامتْ در زندگی و اعمالش کاملاً مشهود بود. وی با توسل به خاندان عصمت و طهارت، به حالات عرفانی بالایی دست یافته بود و بارها می گفت: «خدا یافتنی است، نه دانستنی و یافتنْ عنایتی می خواهد».

اخلاص شهید

کار را تنها برای خدا انجام دادن و خلوص نیّت، از فضایل، کمالات روحی و ویژگی های انسان های وارسته است که با مهار نفس سرکشْ به دست می آید. شهید قدوسی، نمونه انسان های خودساخته بود. او همیشه در راه تکامل خویش گام برمی داشت و در سخن رانی ها و صحبت هایش، پیوسته به اخلاص توصیه و داستان هایی از علما نقل می کرد. وی در خصوص اداره مدرسه حقانی می فرمود: «من از خدا خواسته ام و پیوسته می خواهم، به همه دست اندرکاران اخلاص عنایت کند و اگر در نیّت من بخواهد چیزی جز رضای حضرتش راه پیدا کند، مرا از ادامه این کار باز دارد».

معلم اخلاق

از جمله مهم ترین کارهای شهید قدوسی که اثر فراوانی بر تمام شاگردان مدرسه داشت، درس های اخلاق وی بود که هر هفته، به سان آبی گوارا، روح تشنه شاگردان را سیراب می کرد.وی در این درس ها، تعبّد، عزت و سرافرازی را به همگان می آموخت و رفتار و زندگی عملی او نیز، شاهدی بر راستی و درستی گفتارش بود. در این درس ها، خود اشک می ریخت و دیگران را به گریه می انداخت. وی بسیاری از خطبه های نهج البلاغه را از حفظ می خواند؛ به ویژه خطبه«همام» را که در وصف پرهیزکاران است. سخنان پر مغز او، باچشم گریان و صدای لرزان، چنان اثربخش و تکان دهنده بود که شاگردانش پس از سال ها، هرگز آن را فراموش نکرده اند.

علاقه به اهل بیت علیهم السلام

شهید قدوسی، ارتباط و علاقه خاصی به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام داشت و هر سال در ایام شهادت حضرت موسی بن جعفر علیه السلام در منزل خود مجلس عزاداری برقرار می کرد؛ مجلسی که در آنْ بزرگانی چون علامه طباطبایی رحمه الله شرکت می کردند. او در این مجلس و هر مجلس روضه دیگر، با شنیدن مصبیت های اهل بیت علیهم السلام گریه وناله شدیدی سر می داد. تابستان ها به مشهد مشرّف می شد و هر روز به زیارت امام هشتم علیه السلام می رفت و در پیش روی مبارک حضرت، زیارت جامعه کبیره را از حفظ و با چشم گریان و توجهی خاص می خواند. به حضرت ولی عصر(عج) ارادت ویژه ای داشت و پیوسته می فرمود: «ما باید حضرتش را که صاحب اَمر ماست، در همه امور و شئون خود حاضر وناظر بدانیم».

بیزاری از جاه و مقام

از ویژگی های بارز شهید قدوسی، این معدن کمالات و فضایل، خداترسی و کوچکی دنیا در نظرش بود که این امرْ در تمام اظهارنظرها و رفتارهای وی به روشنی دیده می شد. او در همه حالْ خود را در محضر حق احساس می کرد، از جاه و مقام ظاهری بیزار بود و به شدت از این که محور گروه و دسته ای باشد و افرادی دور او جمع شوند، پرهیز می کرد. اگر به مجلسی وارد می شد که در آنْ مکانی برای خواص و جایی برای دیگرام در نظر گرفته بودند، سعی می کرد در بین افراد عادی بنشیند.

نظم و قاطعیت

نظم دقیق و نمونه شهید قدوسی، زبان زد خاص و عام بود. شاگردانش در مدت 14 سال بهره مندی از مدیریت وی، حتی پنج دقیقه تأخیر و تخلف از وقت مقرر هم از او ندیدند. وی انضباط بسیار دقیقی داشت و معتقد بود مقررات باید کاملاً اجرا شود و تخلف از ضوابط را از هیچ کس نمی پذیرفت. البته شهید قدوسی در عین مدیریت قاطع و محکم، روحی لطیف و پرمعنویت داشت و در برخورد با افرادی که از سخت گیری او در رنج بودند، طوری رفتار می کرد که آن ها بیش تر از پدر خویش به او علاقه داشتند.

الگوی ره پویان معرفت

راز ماندگاری انسان های بزرگ هم چون شهید قدوسی را باید در ایمان و اخلاص و تقوای آنان جست وجوی کرد. آن انسان وارسته، در تمام اموال و رفتارشْ تنها خدا را در نظر می گرفت و به او توکل می کرد. دوری گزیدن از شهرت طلبی و مادیات، نام او را جاودانه کرد و تا اعصار باقی استْ یادش در دل ها می ماند. بی شک سیر و سلوک معنوی و ویژگی های انسانی ـ الهی شهیدقدوسی، می تواند به عنوان الگو و نمونه ای پیش ِ روی جوانان جویای کمال و معرفت قرار گیرد.

فعالیت های زمان انقلاب و پس از آن

در آستانه ورود امام خمینی رحمه الله به ایرن، شهید قدوسی یکی از اعضای فعّال «کمیته استقبال» بود و به دلیل سابقه مدیریت و توانی که دراین کار داشت، بعضی از مسؤولیت های حساس به وی سپرده شد. بعد از آن از سوی امام رحمه الله در دادگاه های انقلابْ متصدی امر قضاوت گردید. پس از مدتی به توصیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، امام رحمه الله طی حکمی، وی را مأمور اداره امور ستاد انقلاب اسلامی و دیگر مسائل شهرستان قم کرد. پس از گذشتن چند ماه و در سال 1358 به درخواست مسؤولان و تأیید کامل حضرت امام خمینی رحمه الله طی حکمی شهید قدوسی به سمت دادستانی کل انقلاب اسلامی منصوب شد. لازم به ذکر است زمانی که امام خمینی رحمه الله در قم اقامت داشت، شهید قدوسی امور مربوط به دفتر حضرت امام را نیز انجام می داد و هر روز بخشی از وقت خود را در آن جا سپری می کرد.

ملاک های انتخاب

شهید قدوسی در خصوص انتخاب افراد برای همکاری، به یک ملاک بیش از هر چیز دیگر توجه داشت آنْ مسأله تقوا و نحوه ارتباط با دنیا بود. بارها افرادی برای همکاری خدمت ایشان می رسیدند یا از طرف بعضی معرفی می شدند که مسؤولیت های حساس دادستانی را عهده دار شوند، ولی چون شهید قدوسی ضعف هایی در مورد ملاک فوق از آن فرد سراغ داشت، همکاری او را قبول نمی کرد.

برخورد نیکو با مراجعه کنندگان

شهید قدوسی در برخورد با مراجعه کنندگانْ از هر طبقه و پایگاه اجتماعی که بودند، حتی اگر با برخوردهای غیراسلامی مواجه می شد، اخلاق و آداب اسلامی را رعایت میکرد. از این رو، چه بسا اتفاق می افتاد که افرادی خدمت آن شهید بزرگوار می رسیدند و مدت ها وقت می گرفتند و حرف می زدند، ولی او چون کوهی استوار، بردبار و صبورْ مطالب و شکایات آن ها را می شنید و وقتی مورد اعتراض واقع می شد، می فرمود: «برای من سخت است که سخن کسی را قطع کنم ]به] صرف این که دیگران منتظرند؛ زیرا او با هزاران امید پیش من آمده است».

دادستان عادل

شهید قدوسی در عین حال که در انجام تصمیمات و اجرای احکام بسیار قاطع بود، اصرار داشت که مجازات باید در محدوده جرم باشد و از آثار جنبی آن جلوگیری شود. ایشان هم چنین معتقد بود در برخورد با هر جرمی، اگر چه بسیار زشت باشد، نباید از محدوده ضوابط و موازین اسلامی خارج شد و هر نوع واکنشی که در مقابل رفتار مجرم صورت می گیرد، باید با ملاک شرعی باشد.

شهید قدوسی از دیدگاه مقام معظم رهبری

مقام معظم رهبری، حضرت آیت اللّه خامنه ای، در بزرگْ داشت مقام و شخصیت والای شهیدقدوسی چنین فرمودند: «چند خصوصیت در ایشان وجود داشت، یکی این بود که وی مردی صریح و صادق و صاف بود و نسبت به آن چه احساس وظیفه می کرد، به شدت پی گیر و علاقه مند بود. یک روحانیِ با صفای خالصی بود. خصوصیت دوم پرکاری و پشتکار داشتن ایشان بود. هم پر کار بود [و] خسته نمی شد، هم پشتکار داشت و این طور نبود که یک کاری را رها کند ودنبال کار دیگری برود. از خصوصیات دیگر ایشان این بود که مردی مثبت و خوش بین بود. حالت های منفی گرایی و منفی سرایی که در خیلی ها وجود دارد، در ایشان نبود».

شهید قدوسی از منظر آیت اللّه میانجی

مرحوم آیت اللّه میانجی که از بزرگان اخلاق حوزه علمیه قم بود، درباره مقام و منزلت شهیدقدوسی می فرمود: «چند خصلت باعث موفقیت ایشان بود؛ از جمله تقید و تعهد شدید به مسائل اسلامی و تقوا و عدم انجام [کار] خلاف. در مسائل مالی احتیاط زیادی می کرد و به خاطر تعهدی که در کارها داشت، سعی می کرد که از وظیفه شرعی کوتاهی نکند. ایشان در عین حال که نسبت به طلاب سخت گیر بود، طلبه ها نسبت به وی علاقه مند بودند».

وصال دوست

چند ماه قبل از شهادت شهید قدوسی، در پی پرواز هم سنگران، اندوهی سترگ بر او حاکم شده و سراسر وجودش را فرا گرفته بود. گاهی می گفت: «خوشا به حال... شهید بهشتی، شهید رجایی[و] شهید باهنر که پیش هم هستند.» اما ناگهان چند روز قبل از شهادتْ ناراحتی ایشان به سرور و شادی تبدیل شد. تمام کسانی که در روزهای آخرْ آن شهیدِ سعید را دیده بودند، می گفتند که وی در چنان شادی و شوقی بود که تمام عمرْ کسی آن شادی را از ایشان سراغ نداشت.

سرانجام پس از سال ها، زمان خروج از ظلمات به سوی نور، و شب سیاهِ دوری از معشوقْ به صبح رسید و شهید قدوسی، این رادمرد عرصه علم و عمل، با صلابت به شهادت گاه خویش رفت و در صبح شنبه 14 شهریور 1360، با بمبی که منافقان در دادستانی کار گذاشته بودند، به شهادت رسید. روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

پیام تسلیت حضرت امام رحمه الله علیه

حضرت امام خمینی رحمه الله رهبر کبیر انقلاب، در پیام تسلیتی به مناسبت شهادت آیت اللّه قدوسی چنین فرمودند: «با کمال تأسف و تأثر، حجت الاسلام شهید قدوسی به دوستان شهید خود پیوست.شهیدی عزیز که سالیان دراز در خدمت اسلام بود و اخیرا مجاهدات او در راه انقلابْ، بر همگان روشن است. این جانب سالیان طولانی از نزدیک با او سابقه داشتم و آن بزرگوار را به تقوا و حُسن عمل و استقامت و مقاومت و تعهد در راه هدف می شناختم. شهادت بر او مبارک و«وُفود الی اللّه » و خروج از ظلمات به سوی نورْ بر او ارزانی باد».

 

پیام شهید به طلاب :

دوستان من ! اگر آمده اید که روحانی شده و به پست و مقام برسید و دنبال بزرگ شدن و به دست آوردن موقعیت و ثروت باشید ، بدانید که در دنیا و آخرت ضرر کرده اید . تا دیر نشده است باز گردید ، ولی اگر آمده اید که سرباز امام زمان ( عج ) و خادم اسلام بشوید خوش آمدید ، بدانید که خداوند شما را یاری خواهد کرد .

 

سوگ قداست

روح بلند او

تا اوج قله های زمان پرکشیده بود

چشمان پاک او

سرشار از عطوفت و ایثار

مهر ازنگاه او

گرما گرفته بود.

ماندن برای او، که مسافر بود

دنیا برای او، که مهاجر بود

آن شب زنده دار و شباهنگ

در راه وصل یار

با شوق و بی قرار

بر بال های سرخ شهادت نشست و رفت

در قُرب قدس خالق قدوّس

آرام، جا گرفت

در سوگ آن شهید

«ایثار» گریه کرد

«تقوا» عزا گرفت

«ایمان» به خون نشست

از دیده های ما

خون، جای اشک ها

آرام می چکید

آرام می چکید.


١٦:١٨ - چهارشنبه ١٣ شهريور ١٣٩٢    /    عدد : ٢٩٦٣٨٩    /    تعداد نمایش : ٨٧٢٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

ويژه نامه ها دانلود بسته هاي عكس هاي مذهبي نشريه ديواري چشم به راه منجي(عج) پخش زنده بيانات مقام معظم رهبري

« تمامی حقوق این سـایت متعلـق به نهـاد نمایندگـی مقــام معظــم رهبــری در دانشگاه آزاد اســلامی واحــد شهــر ری می باشد »
نشاني : شهرری، اتوبان خلیج فارس، نرسیده به پل هوایی مرقد مطهر حضرت امام (ره)، مجتمع دانشگاهی یادگار امام (ره)
صندوق پستی: 144- 18155       تلفکس: 55229348 و 55229303          E-MAIL : nahadrey@gmail.com