رسول الله (ص): هر کار مهمی که با «بسم الله الرحمن الرحیم» آغاز نشود بی فرجام است ::::: رسول الله (ص):هر کس باکی نداشته باشد که از کجا کسب مال می کند خداوند هم باکی ندارد که او را از کجا به جهنّم دراندازد.
منو اصلی
اخبار > نقش وشخصيت امام رضا (ع) در حيات شيعه
 


  چاپ        ارسال به دوست

نقش امام رضا(ع) در حيات شيعه
در نماز جماعت ظهر و عصر مطرح شد

نقش وشخصيت امام رضا (ع) در حيات شيعه

در نماز جماعت ظهر و عصر در نمازخانه مجتمع حجت الاسلام والمسلمين ياريخاني به ايراد سخنراني در خصوص امام رضا(ع) و نقش و شخصيت ايشان در حيات شيعه پرداختند.مشروح سخنان ايشان به شرح زير مي باشد.

بسم ا... الرحمن الرحيم

نقش وشخصيت امام رضا (ع) در حيات شيعه ويژگي ممتازي است، دوراني كه آن حضرت رهبري و هدايت جامعه ي شيعه را بر عهده داشت دوران خاصي از نظر فكري مي باشد. دوران حضرت عصر تهاجم افكار و كار و عقايد فراواني است يعني افكار مختلف از سراسر جهان وارد جهان اسلام مي شود و فضاي يك پارچه جامعه اسلامي را با افكار مختلف از جهان مسيحيت و افكار جهان شرق از سمت هند وكشورهاي سمت شرق آسيا درگير مي كند. افكار مختلفي از حوزه هاي فكري و فرهنگي به جهان اسلام وارد مي شد و جامعه اسلامي نياز داشت كه در مقابل اين شبهات و تهاجمات فكري وعقيدتي پاسخگو باشد. نقش امام رضا(ع) يك نقش خاصي است در حفظ و صيانت افكار ناب الهي و اسلامي و مناظره هايي كه درواقع توسط مأمون در آن دوران برگزارمي شد به نوعي گرچه با رويكرد چالشي براي امام طراحي شده بودند اما بيانگر وضعيت جامع اسلامي آن دوران مي باشد كه سيانت و دفاع از انديشه هاي ناب اسلامي و شيعي توسط امام رضا(ع) توانست اسلام و عقايد اسلامي و قرآن را در آن مقطع زماني حفظ و پاسداري كند. در شب ولادت آن حضرت قرار داريم و اين عيد را خدمت عزيزان تبريك عرض ميكنيم. روايتي بسيار زيبا است كه در اين روايت امام رضا(ع) معيارهايي را به ما مي فرمايند كه ما عملكرد و ويژگي و اخلاق و ايمانمان را در سنجه قرار دهيم و ببينيم كه آيا استانداردهاي مورد نظر اهل بيت و قرآن و پيامبر(ص) را دارا مي باشيم يا خير.در جايي ديگر روايت مي باشد كه از حضرت سؤال مي شود كه بهترين بندگان خدا چه كساني هستند؟ بندگان خوب خدا چه ويژگيهايي دارند؟                   سئل عليه السلام عن خيـار العبـاد؟ فقــال(ع):

الذيـن اذا احسنوا استبشروا، و اذا اساووا استغفروا، و اذا اعطوا شكـروا، و اذا ابتلو صبروا، و اذا غضبوا عفوا.             

بندگان خوب خدا يكي از ويژگيهايشان اين است كه (اذا احسنوا استبشروا) وقتي عمل نيكو و پسنديده انجام ميدهند خوشحال مي شوند و از كار خير قلبشان شاد مي شود اين نسبت به كار خيري كه انجام داده اند مي باشد و اين ايجاد سرور و شادي اين خودش يك علامتي است از اينكه انسان مسيرش را به درستي انتخاب كرده است. ويژگي ديگر كه ميفرمايد: (و اذا اساووا استغفروا) هنگامي است كه لغزشي يا اشتباهي ازفرد سر زده باشد واستغفار ميكند و اين عمل خود را به حال خود رها نمي كند و بگويد كه اشتباه شد و ديگر هيچ احساس پشيماني و ندامتي به فرد دست ندهد نه. و ويژگي ديگر اين است كه اگر لغزشي ازفرد مؤمن سر زد در پي جبران آن باشد.(و اذا اعطوا شكروا) در مقابل نعماتي كه خداوند به آنها داده است شكر گذارند و توجه دارند كه قلبشان بيدار است و نسبت به نعمات الهي شكر گذارند. ويژگي ديگر كه مي فرمايند: (و اذا ابتلو صبروا)اگر بلايي برايشان وارد شود آه و ناله نمي كند وناسزا نمي گويد صبر مي كند به اين مصيبتي كه بر آن وارد شده حال مصيبت مالي باشد يا مصيبت جاني باشد مصيبتي كه در آن عزيزانشان را از دست داده باشد. طبيعي است كه مسير زندگي اين مسائل را دارد.(و اذا غضبوا عفوا) خيلي خشن كه مي شوند از ديگران در ميگذرند و خشمشان را كنترل مي كنند اين اجمالا ويژگيهايي است كه در بهترين بندگان خدا طبيعي است و جلوه مي كند در حال حاضر ممكن است انسان ها اين ويژگيها را داشته باشند اما در آن لحظات حساس است كه بايد بتوانند خود را كنترل و مديريت كنند.  

 

   


٠٩:٠٣ - چهارشنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٢    /    عدد : ٢٩٩٨٦١    /    تعداد نمایش : ٨١٠٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

ويژه نامه ها دانلود بسته هاي عكس هاي مذهبي نشريه ديواري چشم به راه منجي(عج) پخش زنده بيانات مقام معظم رهبري

« تمامی حقوق این سـایت متعلـق به نهـاد نمایندگـی مقــام معظــم رهبــری در دانشگاه آزاد اســلامی واحــد شهــر ری می باشد »
نشاني : شهرری، اتوبان خلیج فارس، نرسیده به پل هوایی مرقد مطهر حضرت امام (ره)، مجتمع دانشگاهی یادگار امام (ره)
صندوق پستی: 144- 18155       تلفکس: 55229348 و 55229303          E-MAIL : nahadrey@gmail.com