رسول الله (ص): هر کار مهمی که با «بسم الله الرحمن الرحیم» آغاز نشود بی فرجام است ::::: رسول الله (ص):هر کس باکی نداشته باشد که از کجا کسب مال می کند خداوند هم باکی ندارد که او را از کجا به جهنّم دراندازد.
منو اصلی
اخبار > روز مباهله روز عزت اسلام و کرامت شيعه
 


  چاپ        ارسال به دوست

روز مباهله روز عزت اسلام و کرامت شيعه
روز مباهله روز عزت اسلام و کرامت شيعه

مباهله در لغت به معناي نفرين متقابل است.مباهله در عين سادگي حربه‌ي قاطعي براي اثبات حقانيت دين است.

فَمَنْ حَاجَّكَ فِيهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْاْ نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَ أَبْنَاءَكمُ‏ْ وَ نِسَاءَنَا وَ نِسَاءَكُمْ وَ أَنفُسَنَا وَ أَنفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتهَِلْ فَنَجْعَل لَّعْنَتَ اللَّهِ عَلىَ الْكَذِبِين‏  سوره آل عمران آيه 61 ( و هرکه با وجود اين علم سوي تو آمده با تو مجادله کند بگو بيائيد پسران و زنان و نفوس خويش بخوانيم و تضرع کنيم آنگاه لعنت خدا را به دروغگويان کنيم) از امام کاظم (ع) روايت شده که هيچکس ادعا نکرده که پيغمبر در مباهله با نصاري غير از علي ابن ابيطالب و فاطمه و حسن و حسين کس ديگري را زير کساء وارد نموده باشد ، پس تاويل " ابنا ئنا حسن و حسين و تاويل نسائنا فاطمه و تاويل انفسنا علي بن ابيطالب (ع) است.  تفسير صافي صفحه 92

گروهي از مسيحيان نجران حضرت عيسي (ع) را خدا و يا پسر خدا مي‌دانستند، تا اينکه شنيدند قرآن کريم مي‌فرمايد:

به طور حتم، کافرند آن کساني که مي‌گويند خدا همان مسيح، پسر مريم است...

مسيحيان با شنيدن اين آيات گويي آسمان را بر فرقشان کوبيدند.

نجرانيان در پي پاسخ به آيات قرآن بودند که نامه‌اي از رسول اکرم (ص) به دستشان رسيد و در آن نوشته شده بود ...

تنها بنده‌ي خدا باشيد و تنها فرمان خدا را اطاعت کنيد، اين حرف من است و اگر دعوت مرا نپذيرفتيد بايد جزيه (ماليات) بدهيد...

نجرانيان از پذيرفتن سخن حق پيامبر صل الله عليه و آله وسلم لجوجانه سرباز زدند؛ در اين حال آيه نازل شد که : (قل تعالوا ندع ابناءنا و ابناءکم ... آل عمران/61)؛ اي پيامبر با آنان مباهله کن... به آنان پيشنهاد مباهله شد، گفتند به ما مهلت دهيد، مهلت داده شد ...

رسول اکرم(ص) قبل از اينکه قصد مباهله کند، عبا بر دوش مبارک گرفت و حضرت اميرالمؤمنين و حضرت فاطمه و حسن وحسين عليهم السلام را در داخل در زير عبا نمود و فرمود: پروردگارا! هر پيغمبري را اهل بيتي بوده است که مخصوص‌ترين خلق بر آن پيغمبر بوده‌اند، خداوندا اينان اهل بيت منند، آنها را تطهيرشان کن.

سپس جبرئيل امين نازل شد و آيه تطهير (انما يريد الله ليذهب عنکم الرجس ...) ؛ را در شأن اهل بيت (ع) آورد (سوره احزاب، آيه‌ي33) آنگاه رسول اکرم آن چهار بزرگوار را براي مباهله با خود بيرون برد.

بزرگ نجرانيان گفت: از رفتار و کردار بزرگ آنان (پيامبر اکرم(ص) ) پيداست که او برحق است. من همراه او چهره‌هايي مي‌بينم که اگر براي دعا دست بر آسمان بردارند کوه‌ها را از جا مي‌کنند و اين بيابان بر ما آتش مي‌شود و يک مسيحي بر روي زمين باقي نمي‌ماند؛ صلاح ما نيست که با او مباهله کنيم و بايد شرط جزيه را بپذيريم و به سلامت به شهر و ديار خود برگرديم که چنين هم شد.

اعمال روز مباهله

غسل، روزه، دو رکعت نماز مانند روز عيد فطر، خواندن دعاي مباهله، خواندن دعا بعد از دو رکعت نماز و هفتاد مرتبه استغفار، صدقه دادن، زيارت اميرمؤمنان عليه السلام و مناسبتر از همه خواندن زيارت جامعه کبيره.

 

 


١٤:٤١ - سه شنبه ٧ آبان ١٣٩٢    /    عدد : ٣١٣٨٦١    /    تعداد نمایش : ٩٣٤١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

ويژه نامه ها دانلود بسته هاي عكس هاي مذهبي نشريه ديواري چشم به راه منجي(عج) پخش زنده بيانات مقام معظم رهبري

« تمامی حقوق این سـایت متعلـق به نهـاد نمایندگـی مقــام معظــم رهبــری در دانشگاه آزاد اســلامی واحــد شهــر ری می باشد »
نشاني : شهرری، اتوبان خلیج فارس، نرسیده به پل هوایی مرقد مطهر حضرت امام (ره)، مجتمع دانشگاهی یادگار امام (ره)
صندوق پستی: 144- 18155       تلفکس: 55229348 و 55229303          E-MAIL : nahadrey@gmail.com