صفحه اصلي > تازه ها 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کسی که با بی‌تقوایی به قدرت برسد، نمی‌تواند برای مردم و دین خدا مفید باشد

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها (مأوا)، حجت الاسلام والمسلمین محمدیان در ایام اعتکاف، در جمع معتکفین مسجد امام علی(ع) حضور پیدا کرد و به ایراد سخنرانی پرداخت.

 

خدا به کسی تضمین نداده که تا آخر عمر مؤمن بماند  

 

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: یکی از روحانیون که در جمع معتکفین حضور داشت و به سؤالات آنها پاسخ می‌داد، به بنده می‌گفت: بیشترین سؤالی که جوانان معتکف از من می‌پرسیدند، دربارۀ نحوۀ حفظ ایمان بود و نگرانی نسبت به اینکه «چطور ایمان خود را حفظ کنیم؟» این سؤال بسیار کلیدی و نگرانی بسیار مهمی است.

 

وی افزود: خداوند در قرآن نمونه‌هایی را بیان کرده تا به ما نشان دهد که «فکر نکنید ایمان شما تضمین‌شده است!» در این دنیا به کسی ضمانت نداده‌اند که او تا آخر مؤمن باقی بماند(البته غیر از موارد نادری مانند امیرالمؤمنین(ع) که پیامبر(ص) به ایشان چنین بشارتی داده بود؛ و آن‌هم برای هدایت دیگران بود) لذا هیچ مؤمنی، نباید خیالش راحت باشد از اینکه حتماً با ایمان از دنیا خواهد رفت! چنین تضمینی وجود ندارد.

 

ایمان ما از سوی دشمنان درونی و بیرونی همیشه با خطر مواجه است

 

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: اینکه «ممکن است ایمان ما از دست‌مان برود» یک خطر جدی و بزرگ است. در طول تاریخ هم خیلی‌ها بوده‌اند که ایمان خود را از دست داده‌اند. یک نمونه‌اش «بلعم باعورا» است که در قرآن کریم هم به او اشاره شده است(وَ اتْلُ عَلَيْهِمْ نَبَأَ الَّذِى ءَاتَيْنَاهُ ءَايَاتِنَا فَانسَلَخَ مِنْهَا ؛ اعراف/175) او از نظر ایمان و معنویت، به قدری رشد کرده بود که به مقام اسم اعظمی، رسیده بود. اما بعد از مدتی، راهش را جدا کرد و منحرف شد، به‌حدی که قرآن می‌فرماید: مَثَل او مانند سگ است(فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكَلْبِ...؛ اعراف/176)

 

وی عنوان کرد: اینکه نگران ایمان خودمان باشیم، خیلی نگرانی خوبی است. باید مراقب باشیم که این نگرانی را از دست ندهیم و همیشه نگران ایمان خودمان باشیم. چون گوهر ایمان ما، دشمنان زیادی دارد که می‌خواهند این گوهر را از ما بگیرند. ایمان ما از سوی دشمن درونی(یعنی نفس خودمان) و دشمن بیرونی(یعنی شیاطین) همواره تهدید می‌شود و با خطر مواجه است. علاوه بر ابلیس که دشمن ایمان ماست، امروز در دنیا صدها اتاق فکر وجود دارد که مدام کار می‌کنند و میلیارها دلار پول خرج می‌کنند و شبکه‌های ماهواره‌ای ایجاد می‌کنند که ایمان ما را نابود کنند.

 

پنج عامل که ایمان ما را تهدید می‌کند- لقمۀ حرام

 

حجت الاسلام محمدیان افزود: حالا ببینیم ایمان‌مان با چه خطراتی مواجه است؟ در اینجا چند تا از مواردی که خیلی ایمان ما را تهدید می‌کند، بیان می‌کنیم. یکی از عوامل، همان عاملی است که امام حسین(ع) در روز عاشورا به لشکر کوفه فرمود و آن «لقمۀ حرام» بود. کوفیان مشکل معرفت نداشتند، آنها امام حسین(ع) و اهل‌بیت پیامبر را می‌شناختند و با ولایت و امامت آشنا بودند. آنها حتی مشکل محبت هم نداشتند و خیلی از آنها واقعاً امام حسین(ع) را دوست داشتند.

 

وی ادامه داد: امام حسین(ع) به کوفیان فرمود: مشکل شما این است که شکم‌های شما از حرام پُر شده است. .(كُلُّكُمْ عَاصٍ لِأَمْرِي غَيْرُ مُسْتَمِعٍ قَوْلِي فَقَدْ مُلِئَتْ بُطُونُكُمْ مِنَ الْحَرَامِ ؛ بحارالانوار/ج45/ص8) انسان هرچقدر اهل معرفت و محبت هم باشد، ولی اگر شکمش از حرام پُر شده باشد، ایمانش متزلل می‌شود و در این مسیر متوقف خواهد شد و بلکه سقوط خواهد کرد.

 

بی‌اعتنایی به محرومین و فقرا

 

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: دومین چیزی که می‌تواند ستون ایمان را به‌شدت متزلزل کند، بی‌توجهی به محرومین و فقرا و بیچارگان است. برخی می‌گویند: «این وظیفۀ دولت یا حکومت است که باید به محرومین و فقرا کمک کند، به ما چه ربطی دارد؟!» بله، دولت باید رسیدگی کند، ولی بر اساس آیات و روایات، ما هم در این زمینه وظیفه داریم و به هیچ‌وجه نمی‌توانیم نسبت به فقرا و بیچارگان بی‌اعتنا باشیم.

 

غضب، خصوصاً نسبت به زیردستان

 

وی افزود: سومین چیزی که می‌تواند ایمان را از بین ببرد و آتش بزند، غضب است. علامه طباطبایی می‌فرمود: گاهی یک غضب، بیست سال انسان را در مسیر سلوک، عقب می‌اندازد. غضب مثل آتشی که به خانه بیفتد، ایمان انسان را نابود می‌کند. شما سالها زحمت می‌کشید و خانه‌ای با لوازم کامل، مهیا می‌کنید اما آتش می‌تواند در عرض چند دقیقه، همه چیز را نابود می‌کند. لذا ما باید خصوصاً نسبت به زیردستان خود مراقب باشیم. در خانه نسبت به زن و بچه، یا در محل کار نسبت به زیردستان خود مراقب باشیم که دچار غضب نشویم.

 

بی‌حرمتی نسبت به مؤمن

 

حجت الاسلام محمدیان عنوان کرد: عامل چهارم، بی‌حرمتی نسبت به مؤمن است. دربارۀ لزوم حفظ حرمت مؤمن، روایات زیادی وجود دارد. از چند معصوم نقل شده است و در مقابل کعبه قسم یاد کرده‌اند و فرموده‌اند: «حرمت مؤمن از کعبه بالاتر است» (رسُولَ اللَّهِ ص نَظَرَ إِلَى الْكَعْبَةِ فَقَال‏...وَ اللَّهِ لَلْمُؤْمِنُ أَعْظَمُ حُرْمَةً مِنْك‏؛ روضه‌الواعظین/2/293) نمی‌شود به‌راحتی حرمت دیگران را مخدوش کرد!

 

انتقاد، حریم‌هایی دارد، اصلاح و ارشاد و امر به معروف و نهی از منکر، جایگاهی دارد که هر یک در جای خود، باید انجام شود. اما در کنار اینها حرمت مؤمن هم وجود دارد، باید مراقب باشیم که نسبت به مؤمنین بی‌حرمتی نکنیم و خصوصاً مرتکب غیبت و تهمت زدن نشویم که خیلی گناه سنگینی است.

 

خود را بهتر از دیگران دانستن/ کسی که خودش را بهتر از دیگران بداند، حتماً سقوط می‌کند؛ مثل ابلیس

 

یکی دیگر از عواملی که ایمان را تهدید می‌کند، احساس برتری‌جویی و تلاش برای برتری یافتن بر دیگران است. می‌دانید که شیطان از جنّ بود ولی این‌قدر رشد کرده بود و عبادت کرده بود که به مقام ملائکه رسیده بود. لذا وقتی دستور سجده آمد، او هم باید سجده می‌کرد، اما از امر خدا سرپیچی کرد. رمز سقوط شیطان، در یک کلمه خلاصه می‌شود و آن هم این بود که گفت: من از او بهتر هستم «أَنَا خَيْرٌ مِنْهُ»(اعراف/12) گفت: چون مرا از آتش آفریده‌ای و او را از گِل آفریده‌ای «خَلَقْتَني‏ مِنْ نارٍ وَ خَلَقْتَهُ مِنْ طينٍ»(همان) همین‌که خود را بهتر از او دانست، سقوط کرد. هر کسی که خودش را بهتر از دیگران بداند، حتماً سقوط خواهد کرد.

 

یکی از کلیدی‌ترین آیات قرآن این آیه است: «تِلْكَ الدَّارُ الْآخِرَةُ نَجْعَلُها لِلَّذينَ لا يُريدُونَ عُلُوًّا فِي الْأَرْضِ وَ لا فَساداً»(قصص/83) یعنی آخرت مال کسانی است که دنبال برتری بر دیگران و بالاتر بودن نسبت به دیگران نیستند؛ حالا این برتری‌جویی می‌تواند نسبت به پست و مقام باشد یا شهرت و...

 

وی ادامه داد: امیرالمؤمنین(ع) در تفسیر این آیه می‌فرماید: حتی اگر کسی بخواهد بند کفش او از دیگران برتر باشد، او هم مشمول این آیه است(إِنَّ الرَّجُلَ لَيُعْجِبُهُ أَنْ يَكُونَ شِرَاكُ‏ نَعْلِهِ‏ أَجْوَدَ مِنْ شِرَاكِ نَعْلِ صَاحِبِهِ فَيَدْخُلُ تَحْتَهَا ؛ تفسیر صافی/ ج4 /ص106)

 

خدا برای امتحان کردن بندگان، یک کسی را در جایگاه بالاتری قرار می‌دهد و یک کسی را در جایگاه پایین‌تری قرار می‌دهد. اینکه خداوند کسی را بالاتر یا پایین‌تر قرار دهد، یک مسأله است، ولی خواست و ارادۀ ما برای برتری‌جویی، یک مسألۀ دیگری است؛ ما نباید دنبال برتری بر دیگران باشیم.

 

نمی‌شود کسی با بی‌تقوایی و نفی دیگران به قدرت برسد، آن‌وقت برای مردم و دین خدا مفید واقع شود

 

حجت السلام محمدیان در پایان افزود:  اگر کسی برای رأی آوردن و رسیدن به قدرت، بخواهد دیگران را کنار بزند و برای اثبات خودش، بخواهد دیگران را نفی کند، این هم برتری‌جویی است. در فرهنگ اسلامی نمی‌شود کسی با بی‌تقوایی و نفی دیگران، همه را کنار بزند و به قدرت برسد، آن‌وقت او برای دین خدا و جامعه اسلامی مفید واقع شود!

 

البته وقتی یک عده‌ای از مؤمنین و انسان‌های عاقل جمع شوند و به کسی بگویند که «وظیفۀ شماست که وارد این عرصه شوید» و او هم با رعایت تقوا وارد این عرصه شود و بدون نفی و تخریب دیگران، بتواند رأی بیاورد، مسأله فرق می‌کند. اما وقتی یک کسی می‌آید مبارزه می‌کند برای اینکه برتری خودش را به دیگران اثبات کند، این در واقع همان «علوّ» و برتری‌جویی خواهد بود.

 

 


١٤:١٨ - شنبه ٢ ارديبهشت ١٣٩٦    /    عدد : ٥٢٠٧٣٧    /    تعداد نمایش : ١٩٣٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

 • تقاص میگیریم
  کاربران شبکه‌های اجتماعی با الهام از سخنان رهبر انقلاب، هشتگی را با عنوان #تقاص_می‌گیریم در فضای مجازی به راه انداختند.

 • امکان ثبت نام ازدواج دانشجویی برای جاماندگان
  امکان ثبت نام ازدواج دانشجویی برای جاماندگان،موفقیت 96 درصد ازدواج‌های دانشجویی

 • برنامه خودسازی روزانه یک شهید ارتشی +دست نوشته
  برنامه ای به شرح زیر را به خداوندی خدا قسم می خورم و اگر عمداً آن را نقص کردم با مجازات نقص قسم را بکشم و از خداوند تحکیم ایمان و عمل صالح را مسئلت دارم. انشاالله

 • اعزام دانشجویان پسر به عتبات از ۲۱ شهریور آغاز می‌شود/ تشرف ۱۲۲ کاروان دانشجویی تا امروز
  رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در خصوص زمان اعزام دانشجویان پسر به عتبات گفت: اعزام دانشجویان پسر به عتبات عالیات در هفدهمین دوره از روز سه شنبه ۲۱ مرداد ماه با اعزام دو کاروان از استان های تهران و مرکزی آغاز خواهد شد.

 • دست‌نوشته ها و برنامه های روزانه شهید دهه هفتادی مدافع حرم+عکس
  تصاویر ار دست‌نوشته ها و برنامه های روزانه شهید دانشگر است که عدم دروغ، غیبت، سوء ظن، نگاه به نامحرم، حفظ بیت المال، خواندن نماز شب، ورزش،خواندن کتاب و برنامه کاری و منظم از جمله برنامه های روزانه بارز وی است.

معرفی کتاب

معرفی کتاب

ناشنیده‌هایی از آخرین ساعات زندگی فرمانده لشکر عاشورا

ناشنیده‌هایی از آخرین ساعات زندگی فرمانده لشکر عاشورا

هر هفته یک کتاب

هر هفته یک کتاب

آزادی قدس و تلاوت در مسجد‌الاقصی آرزوی قاری بزرگ قرآن

آزادی قدس و تلاوت در مسجد‌الاقصی آرزوی قاری بزرگ قرآن

مشکل سکولاریسم با نبوت است/ خداوند در حاشیه زندگی ما قرار دارد

مشکل سکولاریسم با نبوت است/ خداوند در حاشیه زندگی ما قرار دارد

حجت‌الاسلام کلانتری:معرفی اندیشه‌های امام (ره) به جوانان از واجبات است

حجت‌الاسلام کلانتری:معرفی اندیشه‌های امام (ره) به جوانان از واجبات است

ویژگی‌های مبارزه امام حسن(ع) به روایت رهبر انقلاب

ویژگی‌های مبارزه امام حسن(ع) به روایت رهبر انقلاب

آیت‌الله قرهی مطرح کردمرز بین حقّ و باطل نشناختن ولایت است/ انتظارات امام حسن(ع) از محبینش

آیت‌الله قرهی مطرح کردمرز بین حقّ و باطل نشناختن ولایت است/ انتظارات امام حسن(ع) از محبینش

دانشجویان به دنبال معرفت‌جویی باشند نه علم جویی

دانشجویان به دنبال معرفت‌جویی باشند نه علم جویی

فهم قرآن کار هر کسی نیست/ احترام و احسان به پدر و مادر با هر دینی، واجب است

فهم قرآن کار هر کسی نیست/ احترام و احسان به پدر و مادر با هر دینی، واجب است

فرار از موعظه انسان را گرفتار آتش جهنم می‌کند/ نماز بخوانید تا از خدا غافل نشوید

فرار از موعظه انسان را گرفتار آتش جهنم می‌کند/ نماز بخوانید تا از خدا غافل نشوید

وصیتنامه شهید مهدی باکری

وصیتنامه شهید مهدی باکری

تقدیر حجت الاسلام و المسلمین محمدیان از بسیج دانشجویی در پی برگزاری تجمعات ضد استکباری در دانشگاه

تقدیر حجت الاسلام و المسلمین محمدیان از بسیج دانشجویی در پی برگزاری تجمعات ضد استکباری در دانشگاه

ماجرای دیدار شهید “احمدعلی نیری” با امام زمان (عج)

ماجرای دیدار شهید “احمدعلی نیری” با امام زمان (عج)

همسویی نظرات و عملکرد والدین، اثر بخشی رفتارهای تربیتی را بیشتر می کند

همسویی نظرات و عملکرد والدین، اثر بخشی رفتارهای تربیتی را بیشتر می کند

معرفی کتاب

معرفی کتاب

برنامه خودسازی روزانه یک شهید ارتشی +دست نوشته

برنامه خودسازی روزانه یک شهید ارتشی +دست نوشته

 حرکت برای عزت و سربلندی ! 18 روز تا محرم

حرکت برای عزت و سربلندی ! 18 روز تا محرم

جزییات زندگی روزمره امام خمینی(ره) به روایت عروسش + عکس

جزییات زندگی روزمره امام خمینی(ره) به روایت عروسش + عکس

دست‌نوشته ها و برنامه های روزانه شهید دهه هفتادی مدافع حرم+عکس

دست‌نوشته ها و برنامه های روزانه شهید دهه هفتادی مدافع حرم+عکس

هفته دفاع مقدس

هفته دفاع مقدس

نظر پیامبر اعظم (ص) درباره علت مهربانی ایرانیان

نظر پیامبر اعظم (ص) درباره علت مهربانی ایرانیان

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازديد كننده اين صفحه: 1622747
 بازديد كننده امروز: 418
 كل بازديد كنندگان: 10552682
 زمان بارگزاري: 1.28 ثانيه

ويژه نامه ها دانلود بسته هاي عكس هاي مذهبي نشريه ديواري چشم به راه منجي(عج) پخش زنده بيانات مقام معظم رهبري

« تمامی حقوق این سـایت متعلـق به نهـاد نمایندگـی مقــام معظــم رهبــری در دانشگاه آزاد اســلامی واحــد شهــر ری می باشد »
نشاني : شهرری، اتوبان خلیج فارس، نرسیده به پل هوایی مرقد مطهر حضرت امام (ره)، مجتمع دانشگاهی یادگار امام (ره)
صندوق پستی: 144- 18155       تلفکس: 55229348 و 55229303          E-MAIL : nahadrey@gmail.com