صفحه اصلي > اخبار > نهاد  
 


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با رهبر انقلاب
دیدار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با رهبر انقلاب

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز سه شنبه در دیدار رئیس و اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی، با تبیین اهمیت حیاتی مقوله فرهنگ و جایگاه شورایعالی انقلاب فرهنگی؛ ضمانت اجرای مصوبات این شورا؛ وظایف نظارتی و هدایتی دستگاهها در مقوله فرهنگ؛ ضرورت برخورد حكیمانه با پدیده‌های فرهنگی، استمرار پیشرفت علمی در دانشگاهها؛ تدوین مبانی تحول علوم انسانی، و صیانت از زبان زیبای فارسی، نكات مهمی را بیان كردند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها (مأوا)، حضرت آیت الله خامنه‌ای اولین نكته سخنان خود را به موضوع اهمیت و جایگاه فرهنگ در جامعه اختصاص دادند و با اشاره به شخصیت و سوابق فرهنگی روسای سه قوه و همچنین اكثریت اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی بعنوان دردمندان عرصه‌ی فرهنگ، گفتند: بر همین اساس از این شورا انتظار می‌رود اهتمام و تلاش بیشتری برای برجسته كردن موضوع فرهنگ در جامعه و رساندن آن به جایگاه واقعی، به خرج دهد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر اینكه فرهنگ و ارزشهای فرهنگی، هویت و روح یك ملت است، خاطر نشان كردند: فرهنگ، حاشیه و ذیل اقتصاد و سیاست نیست بلكه اقتصاد و سیاست حاشیه و ذیل فرهنگ هستند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره با تأكیدهای قبلی مبنی بر لزوم وجود پیوست فرهنگی برای همه موضوعات و مسائل مهم در عرصه‌های مختلف افزودند: برخی اوقات ممكن است، تصمیم‌گیری‌ها و مصوّبات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حتی علمی، تبعات منفی فرهنگی در جامعه بوجود آورد كه دلیل آن نبود پیوست فرهنگی است.

ایشان تأكید كردند: برای فعالیتهای فرهنگی، برنامه‌ریزی ضروری است و نمیتوان انتظار داشت كه فرهنگ كشور اعم از فرهنگ عمومی، فرهنگ نخبگان و فرهنگ دانشگاهی، به خودی خود پیش برود.

رهبر انقلاب اسلامی از این نكته وارد موضوع لزوم نظارت و هدایت دولت درخصوص مسائل فرهنگی شدند و خاطر نشان كردند: دستگاههای مختلف در قبال جریان فرهنگ عمومی كشور مسئولند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای هدایت و نظارت در مسائل فرهنگی را همچون مراقبت باغبان از گلهای زیبا دانستند و گفتند: كندن علف‌های هرز در یك بوستان به معنای رشد گلها و استفاده طبیعی آنها از آب و نور و هواست.

رهبر انقلاب اسلامی حساس بودن و مقابله با مسائل مخرّب فرهنگی را از وظایف نظارتی حكومت دانستند و افزودند: همه ما در قبال مسائل فرهنگی و فرهنگ عمومی كشور مسئولیت شرعی و قانونی داریم.

رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر اینكه فرهنگ همواره متكی به حضور مردم است، افزودند: سپردن مسائل فرهنگی به مردم نافی وظیفه نظارتی و هدایتی دولت نیست و حضور حكومت و دولت در عرصه فرهنگ نیز به معنای سلب حضور مردم نمی‌باشد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به برخی اظهارات غیر مسئولانه در خصوص لزوم آزادی‌های فرهنگی همچون غرب، خاطر نشان كردند: چرا هنگامی كه غربی‌ها بر مسائل غیر معقول و انحرافی همچون اختلاط زن و مرد با عنوان تساوی زن و مرد، یا سبك زندگی خود با عنوان پیشرفت و تجدد لجاجت دارند، ما بر ارزشهای والای فرهنگ خود اصرار نداشته باشیم؟

جایگاه و اهمیت شورای عالی انقلاب فرهنگی دومین نكته‌ای بود كه رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره كردند و گفتند: شورای عالی انقلاب فرهنگی یكی از ابتكارات با بركت امام خمینی(ره) بود كه عالی‌ترین و بهترین مركز فرهنگی كشور است.

 

حضرت آیت الله خامنه‌ای، حضور مسوولان ارشد و همچنین حضور چهره‌های تأثیرگذار علمی و فرهنگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی را مهمترین نقطه قوت این شورا دانستند و تأكید كردند: همین مساله موجب می‌شود كه موضوع فرهنگ كشور، تابع بالا و پایین شدن جریانات سیاسی نباشد و حركت فرهنگی كشور ضمن برخورداری از ثبات، از روزمرگی خارج شود.

ایشان افزودند: یكی از مسائل مهم در شورایعالی انقلاب فرهنگی این است كه اعضای شورا، جایگاه و تأثیرگذاری آن را به عنوان مركز اصلی سیاستگذاری فرهنگی كشور باور داشته باشند.

ایشان حضور مستمر اعضاء و تعطیل نشدن جلسات شورا را بسیار ضروری برشمردند و افزودند: شورایعالی انقلاب فرهنگی به مسائل زیرساختی و اساسی بپردازد و از ورود به جزئیات پرهیز كند.

رهبر انقلاب اسلامی سومین نكته خود را به ضمانت اجرای مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی اختصاص دادند و گفتند: مصوبات شورا حتماً اجرا شوند.

رهبر انقلاب اسلامی حضور رئیس قوه مجریه، رئیس قوه مقننه و قانونگذاری و وزرا و مسئولان را ضمانت اجرای مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی دانستند و خاطرنشان كردند: اسناد بسیار مهم و خوبی همچون نقشه جامع علمی كشور، سند تحول بنیادی در آموزش و پرورش، سند دانشگاه اسلامی، و سند راهبردی نخبگان باید اجرایی و عملی شوند و خودِ شورا نیز بر نحوه اجرای آنها نظارت داشته باشد.

واقعیتی به نام تهاجم فرهنگی، چهارمین نكته‌ای بود كه رهبر انقلاب توجه اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی را به آن جلب كردند.

ایشان با اشاره به سخنان چهره‌های فرهنگی و سیاسی كشورهای مختلف از جمله كشورهای اروپایی درباره تهاجم فرهنگی آمریكا علیه سایر فرهنگها افزودند: واقعیتی كه سالها قبل، آن را گوشزد می‌كردم هم اكنون، عینیات انكارناپذیری یافته است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای سپس یك واقعیت دیگر را مورد اشاره قرار دادند: «فعالیت حداقل صدها رسانه صوتی، تصویری، مكتوب و اینترنتی در جهان با هدف مشخص تأثیرگذاری بر ذهن و رفتار ملت ایران».

ایشان برخی بازی‌های رایانه‌ای و اسباب بازیهای وارداتی را از جمله مصداق‌هایی خواندند كه در ترویج رفتار و سبك زندگی غربی در ذهن كودكان، نوجوانان و جوانان ایرانی تأثیرگذاری میكند.

رهبر انقلاب كار و ابتكار را اساس برخورد حكیمانه با مقوله تهاجم فرهنگی دانستند و تأكید كردند: باید با تلاش مبتكرانه به مقابله با این مقوله پرداخت كه در این زمینه مسئولیت صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار سنگین است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در همین زمینه به وزارت ارشاد توصیه مؤكد كردند: تولید كتاب، ترجمه كتاب‌های مفید، تولید فیلم‌های سینمایی جذاب با تكیه بر ظرفیت‌های بالای ساخت فیلم، تولید بازی‌های رایانه‌ای مفید، ترویج بازی‌های پر تحرك و تولید اسباب بازی‌های معنادار و جذاب را در دستور كار قرار دهد.

رهبر انقلاب، رصد و شناخت دقیق پدیده‌های نوظهور تهاجم فرهنگی را قبل از ورود به ایران ضروری دانستند و خاطر نشان كردند: دیر فهمیدن و دیر جنبیدن مشكل آفرین است بنابراین باید به موقع و حكیمانه برخورد كرد.

ایشان در تبیین برخورد حكیمانه خاطر نشان كردند: گاه باید از نفوذ پدیده‌ها، كاملا جلوگیری كرد اما برخی پدیده‌ها را میتوان پذیرفت و یا اصلاح كرد.

 

حضرت آیت الله خامنه‌ای به عنوان آخرین نكته در بحث تهاجم فرهنگی، انفعال و موضع دفاعیِ صرف در مقابل فرهنگ مهاجم را، بدترین و خسارت‌بار ترین نوع برخورد خواندند و خاطر نشان كردند: مواضع تهاجمی نیز در برخی موارد لازم است اما به هر حال در هر شرایط باید حكیمانه و با فكر عمل كرد.

رهبر انقلاب سپس در پنجمین نكته از سخنان خود رئیس و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی را به توجه كامل به ضرورت استمرار پیشرفت علمی در دانشگاهها و مراكز پژوهشی فراخواندند.ایشان شتاب فراوان علمی كشور و پیشرفتهای علمی یك دهه اخیر را واقعیت مباركی خواندند كه مخالفان ایران نیز به آن اذعان كرده‌اند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با یادآوری سخنان رئیس جمهور در همین زمینه، همه مسئولان كشور به ویژه وزیران آموزش عالی و بهداشت و درمان را موظف كردند همه تلاش خود را بكار گیرند تا چرخه پیشرفت علمی كشور كند نشود و هر روز توسعه و سرعت بیشتری یابد.

ایشان افزودند: واقعیتی به نام «ما می‌توانیم» در روح جوانان كشور موج می‌زند، این امواج نشاط آفرین را تقویت كنید تا به یاری پروردگار رسیدن كشور به قله های علمی و مرجع شدن علمی ایران و برپایی تمدن نوین اسلامی، تحقق یابد.

رهبر انقلاب اسلامی یك توصیه بسیار مهم دیگر هم داشتند و آن اینكه: دانشگاهها به هیچ دلیلی جولانگاه جریانهای سیاسی نشود چرا كه اینكار جلوی رشد و شتاب علمی را می‌گیرد.

ایشان خاطرنشان كردند: همچون گذشته اعتقاد داریم جوان به ویژه جوان دانشجو موتور محرك تحولات سیاسی اجتماعی است اما این مسئله با تبدیل دانشگاه به محل جولان جریانهای سیاسی كاملاً متفاوت است.

ششمین نكته سخنان رهبر انقلاب در دیدار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، ابراز یك نگرانی شدید و دغدغه عمیق بود: «نگرانی از بی توجهی به زبان فارسی و تهاجماتی كه به این زبان می‌شود».

ایشان با انتقاد از كاربرد تعابیر بیگانه در مواقعی كه لغت فارسی وجود دارد افزودند: متأسفانه كار به جایی رسیده است كه برخی از به كار نبردن اصطلاحات فرنگی احساس خجالت می‌كنند و نامها و تعابیر بیگانه در مسائل مختلف و حتی در مسائل مربوط به كودكان و نوجوانان در حال گسترش است.

 

حضرت آیت الله خامنه‌ای تأكید كردند: شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمن مقابله حكیمانه با هرگونه تضعیف و معارضه با زبان عمیق و زیبای فارسی، برای تقویت، گسترش و تحكیم زبان فارسی در همه زمینه‌ها، تلاش ملموس و مجدانه‌ای انجام دهد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در ادامه سخنانشان، وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه علوم انسانی را یادآور شدند و افزودند: شورا، به عنوان اساسی‌ترین كار، به تدوین مبانی علمی و فلسفی تحول علوم انسانی اقدام كند.

رهبر انقلاب در آخرین نكته، ضرورت توجه به آسیبهای اجتماعی و علل فرهنگی آن را خاطرنشان كردند و افزودند: ریشه یابی و بررسی راه حلهای مسائلی همچون طلاق، فسادهای مالی و بزهكاری مورد توجه شورا قرار گیرد.

ایشان در زمینه مسائل اجتماعی، افزایش سن جمعیت كشور را خطری واقعی برشمردند و افزودند: مسئولان مقابله با كاهش جمعیت جوان كشور را جدی بگیرند و برای آن راه حلهای به موقعی ارائه دهند.

رهبر انقلاب در این دیدار همچنین یاد مرحوم دكتر حسن حبیبی را گرامی داشتند.

قبل از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین روحانی رئیس جمهور، شورایعالی انقلاب فرهنگ را بالاترین نهاد سیاستگذاری فرهنگی كشور خواند و گفت: اگر دولت قصد داشت بهترین مشاوران فرهنگی را برگزیند، نمی‌توانست بهتر از اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی را انتخاب كند.

آقای روحانی با اشاره به مصوبات بسیار موفق شورا بویژه درخصوص تولید علم و فناوری تأكید كرد: دولت مصمم است اقدامات مجدانه‌ای را برای تكمیل چرخه علم و فناوری در كشور و تولید ثروت از علم و افزایش قدرت ملی، انجام دهد.

رئیس جمهور با تأكید بر عزم دولت برای اجرای مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان كرد: از جمله اسناد شورا، سند مربوط به نخبگان است كه دولت برای اجرایی شدن آن و حمایت از شركتهای دانش بنیان اقدام خواهد كرد.

آقای روحانی یكی از رویكردهای دولت را تهیه پیوست فرهنگی برای مسائل اجرایی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دانست و با اشاره به اهتمام دولت برای صیانت از باورهای دینی و اخلاقی، افزود: ما معتقدیم باورهای دینی باید در كنار عقلانیت و اعتدال، از افراطی‌گری و خرافه‌گرایی و شعارزدگی فاصله بگیرد.

رئیس جمهور با اشاره به نقش مردم در مسائل فرهنگی و همچنین وظیفه نظارتی شورایعالی انقلاب فرهنگی، موضوعات نهاد خانواده و آموزش و پرورش را دارای اهمیت ویژه برشمرد و تأكید كرد: اصلاح فرهنگ عمومی جامعه از طریق فرهنگ‌سازی در خانواده‌ها و مدارس امكان‌پذیر است.

 


١٠:٤٠ - شنبه ٢٣ آذر ١٣٩٢    /    عدد : ٣٣٠٨٤٤    /    تعداد نمایش : ٣٧٣٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

 • مسیر انقلاب تا رسیدن به تمدن آرمانی ادامه دارد/ تلاشگران دست از مجاهدت برندارند
  رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: مسیر انقلاب تا رسیدن به تمدن آرمانی ادامه خواهد داشت و انتظار انقلاب این است که تلاشگران دست از مجاهدت برندارند.

 • 6 ویژگی ممتاز حضرت معصومه(س) برای زنان مسلمان
  همواره حضرت معصومه(س)، به عنوان الگویی که ویژگی‌های کاربردی دارند مطرح شده‌ است. عالمه بودن و همراهی ایشان با امام زمان خود، از نکات ارزنده شخصیتی ایشان است که نه تنها ایشان را برای دختران جامعه الگو می‌سازد، بلکه مردان نیز در ولایت‌مداری باید از ایشان الگوبرداری کنند.

 • در نظر گرفتن منافع ملی و نظام، شرط حمایت نهاد رهبری در دانشگاه‌ها از جریان‌های دانشجویی است
  رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: این نهاد از همه جریان‌های دانشجویی مشروط به «در نظر گرفته شدن منافع ملی و نظام در فعالیت‌ها» حمایت می‌کند.

 • دانشجو می‌تواند پرچمدار حل مسائل در کشور باشد
  رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: استکبارستیزی و گفتمان مقاومت از جمله مسائلی هستند که جریان دانشجویی می‌تواند به آن ورود کند و پرچمدار حل آن باشد.

 • ثبت‌نام بیست و سومین دوره ازدواج دانشجویی
  حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی گفت: زوج‌هایی که تاریخ عقد آنها از یکم فروردین ماه سال ۹۷ تا ۳۰ آذرماه سال ۹۸ است، می‌توانند در این طرح ثبت‌نام کنند.

6 ویژگی ممتاز حضرت معصومه(س) برای زنان مسلمان

6 ویژگی ممتاز حضرت معصومه(س) برای زنان مسلمان

کجای زندگی ما الگوگیری از زندگی پیامبر ماست؟

کجای زندگی ما الگوگیری از زندگی پیامبر ماست؟

زندگی با دست‌های بسته سخت است!

زندگی با دست‌های بسته سخت است!

5 کلید طلایی در زندگی پیامبر (ص)

5 کلید طلایی در زندگی پیامبر (ص)

کماکان جامع‌ترین کتاب درباره امام مجتبی «صلح امام حسن(ع)» رهبری است

کماکان جامع‌ترین کتاب درباره امام مجتبی «صلح امام حسن(ع)» رهبری است

دلیل حضور پررنگ جوانان و کودکان در راهپیمایی اربعین چیست؟

دلیل حضور پررنگ جوانان و کودکان در راهپیمایی اربعین چیست؟

اربعین بین‌المللی شد

اربعین بین‌المللی شد

ملعونین چه کسانی هستند؟

ملعونین چه کسانی هستند؟

متقین چه کسانی هستند؟

متقین چه کسانی هستند؟

افتتاح دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی شهر قدس

افتتاح دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی شهر قدس

معرفی کتاب

معرفی کتاب

ناشنیده‌هایی از آخرین ساعات زندگی فرمانده لشکر عاشورا

ناشنیده‌هایی از آخرین ساعات زندگی فرمانده لشکر عاشورا

هر هفته یک کتاب

هر هفته یک کتاب

آزادی قدس و تلاوت در مسجد‌الاقصی آرزوی قاری بزرگ قرآن

آزادی قدس و تلاوت در مسجد‌الاقصی آرزوی قاری بزرگ قرآن

مشکل سکولاریسم با نبوت است/ خداوند در حاشیه زندگی ما قرار دارد

مشکل سکولاریسم با نبوت است/ خداوند در حاشیه زندگی ما قرار دارد

6 ویژگی ممتاز حضرت معصومه(س) برای زنان مسلمان

6 ویژگی ممتاز حضرت معصومه(س) برای زنان مسلمان

کجای زندگی ما الگوگیری از زندگی پیامبر ماست؟

کجای زندگی ما الگوگیری از زندگی پیامبر ماست؟

زندگی با دست‌های بسته سخت است!

زندگی با دست‌های بسته سخت است!

5 کلید طلایی در زندگی پیامبر (ص)

5 کلید طلایی در زندگی پیامبر (ص)

کماکان جامع‌ترین کتاب درباره امام مجتبی «صلح امام حسن(ع)» رهبری است

کماکان جامع‌ترین کتاب درباره امام مجتبی «صلح امام حسن(ع)» رهبری است

هفته دفاع مقدس

هفته دفاع مقدس

نظر پیامبر اعظم (ص) درباره علت مهربانی ایرانیان

نظر پیامبر اعظم (ص) درباره علت مهربانی ایرانیان

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازديد كننده اين صفحه: 879381
 بازديد كننده امروز: 604
 كل بازديد كنندگان: 12085622
 زمان بارگزاري: 1.04 ثانيه

ويژه نامه ها دانلود بسته هاي عكس هاي مذهبي نشريه ديواري چشم به راه منجي(عج) پخش زنده بيانات مقام معظم رهبري

« تمامی حقوق این سـایت متعلـق به نهـاد نمایندگـی مقــام معظــم رهبــری در دانشگاه آزاد اســلامی واحــد شهــر ری می باشد »
نشاني : شهرری، اتوبان خلیج فارس، نرسیده به پل هوایی مرقد مطهر حضرت امام (ره)، مجتمع دانشگاهی یادگار امام (ره)
صندوق پستی: 144- 18155       تلفکس: 55229348 و 55229303          E-MAIL : nahadrey@gmail.com