صفحه اصلي > اخبار > نهاد  
 


  چاپ        ارسال به دوست

احساس ناامیدی، مهمترین خطری است که جریان ارزشی را تهدید می‌کند/اگر مراتب امر به معروف را انجام دادید و کارها اصلاح نشد «آتش به اختیار» عمل کنید

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان در دیدار با اعضا و نمایندگان بسیج دانشجویی:

احساس ناامیدی، مهمترین خطری است که جریان ارزشی را تهدید می‌کند/اگر مراتب امر به معروف را انجام دادید و کارها اصلاح نشد «آتش به اختیار» عمل کنید

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها (مأوا)،حجت الاسلام والمسلمین محمدیان در نشست صمیمی با مسئول و نمایندگان بسیج دانشجویی کشور که در روز دوشنبه 8 آبان ماه در مجتمع فرهنگی دانشجویی 13 آبان برگزار شد گفت: سعی کنید امر به معروف و نهی از منکر را انجام دهید تا کارها اصلاح شود، اما یک جاهایی هست که مسئولین به هر دلیلی، به وظیفۀ خودشان عمل نمی‌کنند. اگر مراتب امر به معروف را انجام دادید و تذکر دادید اما باز هم کارها اصلاح نشد و مسئولِ آن کار، پیگیری نکرد و به وظیفۀ خودش عمل نکرد، شما «آتش به اختیار» عمل کنید.

 

امیدواریم با تغییرات اخیر، دانشگاه آزاد به ریل نظام و انقلاب برگردد     

 

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان در خصوص نکات و دغدغه های طرح شده از سوی دانشجویان بسیجی حاضر در جلسه گفت: دربارۀ دغدغه‌ها و مسائلی که دوستان بسیج دانشجویی مطرح کردند، چند نکته را عرض می‌کنم. اولین نکته، دربارۀ دانشگاه آزاد است. دانشگاه آزاد، پدیده‌ای در نظام جمهوری اسلامی است که باید روی آن مطالعه شود؛ دربارۀ اینکه اساساً چگونه پدید آمده، چگونه رشد کرده و چه آثار منفی و مثبتی بر علم و فرهنگ جامعۀ ما داشته است؟ قطعاً در آینده اسناد و مدارک بیشتری دربارۀ عقبۀ دانشگاه آزاد منتشر خواهد شد.

 

امیدواریم با تغییر و تحولات اخیر، دانشگاه آزاد تا چند سال آینده، به ریل نظام و انقلاب برگردد و خودش را با مجموعۀ نظام، هماهنگ کند. البته این کار زحمات بسیاری خواهد داشت، این یک جرّاحی سنگین است و سختی‌های خاصی دارد و لازم است شما هم در این زمینه کمک کنید.

 

مهمترین وظیفۀ نهاد در دانشگاه، حمایت از نیروهای انقلابی است /مسئول نهاد در دانشگاه نسبت به تشکل‌های اصلاح‌طلب هم وظیفه دارد

 

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها افزود: هویت ما و حضور ما در دانشگاه به عنوان «نهاد» به انقلاب برمی‌گردد. بنا نیست ما یک عالم دینی باشیم که بود و نبود انقلاب، تفاوتی در سخنان ما و کارِ ما نداشته باشد! اساساً هویت ما در دانشگاه، وابستگی به این نظام است و به‌همین خاطر، مهمترین وظیفۀ ما حمایت از نیروهای انقلابی است. انتظار رهبر انقلاب هم از مسئولین دانشگاه‌ها(وزیر علوم و سایر مسئولان) این است که از نیروهای انقلابی در دانشگاه، حمایت کنند. ضمن اینکه ایشان صراحتاً گفتند: «جایز نمی‌دانم از امکانات نظام برای جریاناتی که نظام را قبول ندارند یا معارض نظام هستند، هزینه شود»

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان اولویتِ کار نهاد در دانشگاه ها را حمایت از نیروهای انقلابی در دانشگاه ها دانست و افزود: اولویت ما در دانشگاه ها، حمایت از نیروهای انقلابی است، هرچند نسبت به بقیۀ دانشجویان هم وظیفه داریم. یکی از وظایف مسئولین نهاد در دانشگاه‌ها، روشنگری و ارتباط با جریان‌های منتقد و معترض در دانشگاه است. قطعاً مسئول نهاد در هر دانشگاه، نسبت به تشکل‌های دیگر هم مسئولیت دارد و باید برای آنها هم روشنگری کند.

مأموریت نهاد با مأموریت بسیج دانشجویی، تفاوت‌هایی‌ دارد / اگر مراتب امر به معروف را انجام دادید اما کارها اصلاح نشد «آتش به اختیار» عمل کنید

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها مسئولیت نهاد در دانشگاه ها را متفاوت با تشکل های دانشجویی در دانشگاه ها دانست و خاطر نشان کرد: درست است که ما در یک سنگر هستیم اما باید توجه کنیم که مأموریت نهاد با مأموریت بسیج دانشجویی، تفاوت‌هایی دارد. نهاد در قبال اساتید دانشگاه، مسئولیت دارد ولی بسیج، چنین مسئولیتی ندارد. همچنین نهاد در مجموعه‌های رسمی دانشگاه، مسئولیت دارد، مثلاً در هیئت جذب، شورای فرهنگی، هیئت رئیسه و کمیتۀ انضباطی باید حضور داشته باشد و با این مجموعه‌ها کار کند. اینها بحث‌های قانونی است که بسیج، در این بخش‌ها مسئولیتی ندارد، اما نهاد مسئولیت دارد. ما باید اقتضائات و محدودیت‌هایی را که داریم، درنظر بگیریم، ولی اصول را زیر پا نگذاریم و از مواضع انقلابی خودمان کوتاه نیاییم.

 

شما هم تا جایی که می‌توانید، سعی کنید مراتب امر به معروف و نهی از منکر را انجام دهید تا کارها اصلاح شود، اما یک جاهایی هست که مسئولین به هر دلیلی، به وظیفۀ خودشان عمل نمی‌کنند. اگر مراتب امر به معروف را انجام دادید و تذکر دادید اما باز هم کارها اصلاح نشد و مسئولِ آن کار، پیگیری نکرد و به وظیفۀ خودش عمل نکرد، شما خودتان «آتش به اختیار» عمل کنید.

 

با عنوانِ «بحرانی بودنِ وضعیتِ کشور» برجام را تحمیل کردند

 

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان با اشاره به صحبت های یکی از دانشجویان حاضر در جلسه که گفته بود «کشور در وضعیت بحرانی است و یا به سمت بحران می رود» گفت: با همین عنوانِ بحرانی بودنِ وضعیت بود که برجام را به کشورمان تحمیل کردند. ضمن اینکه الان بحران‌سازی‌های عمدیِ دیگری هم دارد اتفاق می‌افتد تا در بحث منطقه‌ای و موشکی نیز ما را به پذیرش مذاکرات و برجام‌های دیگر وادار کنند. مثلاً نغمه‌هایی وجود دارد در خصوص اینکه «چه لزومی دارد موشک‌هایی با بُرد بیش از 300 کیلومتر داشته باشیم؟!»

 

وی افزود: اگر فهرست مشکلاتی را که در 38سال گذشته پشت سر گذاشته‌ایم، تهیه کنید، واقعاً این مشکل کنونی، بزرگتر از مشکلات قبلی ما نیست. ما مشکلات بزرگتری را پشت سرگذاشته‌ایم؛ حتی از بُعد اقتصادی. در دورۀ سازندگی، وضعیت ما خیلی وخیم‌تر از الان شده بود.

 

ظرفیت‌های اقتصادی بزرگی در کشور داریم که باید فعال شود. اگر این ظرفیت‌ها فعال شود، از رکود خارج می‌شویم. مشکل اصلی کشور، ناشی از رکود و همچنین وارداتی است که کمر تولید داخل را شکسته است. به مقابلۀ با این برخیزید و این را مطالبه کنید که «چرا دولت به بحث واردات بی‌رویه، توجه نمی‌کند؟»

 

 

احساس ناامیدی، مهمترین خطری است که جریان ارزشی را تهدید می‌کند/ جریان ارزشی در دانشگاه‌ها هیچ‌گاه به این توانمندی نبوده است

 

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در خصوص رشد و توانمندی جریان ارزشی در دانشگاه ها گفت: نکتۀ دیگر، دربارۀ توانمندی جریان ارزشی در دانشگاه‌هاست. در طول تاریخ دانشگاهیِ ما، نیروهای ارزشی تا این حدّ در دانشگاه‌ها نفوذ کلام نداشته‌اند. امروز توانمندترین مجموعه‌هایی که در دانشگاه‌ها حضور دارند، نیروهای ارزشی هستند، جریان ارزشی هیچ‌گاه به این توانمندی در دانشگاه‌ها نبوده است. لذا نسبت به چیزهایی که داریم، نباید بی‌توجه باشیم.

 

 

مهمترین خطری که نیروهای انقلابی را تهدید می‌کند، احساس ناامیدی در بین نیروهای انقلابی و جریان ارزشی است. درحالی‌که این جریان خیلی رشد کرده است؛ هم در داخل و هم در خارج.

 

جریان ارزشی در دانشگاه، دوره‌های غریبانه‌ای را پشت سر گذاشته است / ایستادگی هزینه دارد؛ این سنت الهی است

 

وی افزود: جریان ارزشی در دانشگاه، دوره‌های خیلی غریبانه‌ای را پشت سر گذاشته و امروز برای جریان ارزشی دورۀ خوبی محسوب می‌شود. در دورۀ اصلاحات غربت نیروهای مذهبی در دانشگاه واقعاً ناراحت‌کننده بود. در آن زمان، بچه‌های مذهبی غریبانه در دانشگاه فعالیت می‌کردند، ولی شما امروز این غربت را ندارید. البته طبیعی است که بعضی‌ها وقتی این اقتدار جریان ارزشی را می‌بینند، مخالفت می‌کنند چون منافع‌شان در تضاد با اینهاست.

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان خاطر نشان کرد: امروز علی‌رغم برخی مخالفت‌ها، جریان ارزشی در دانشگاه‌ها محکم ایستاده است و به این خاطر، باید دست یکایک این جوانان را بوسید. البته ایستادگی هزینه هم دارد. یک عده‌ای طبیعتاً مخالف شما هستند و چون ایستادگی می‌کنید، به شما ضربه می‌زنند. این سنت الهی است که وقتی مؤمنین استقامت می‌ورزند، امتحان می‌شوند تا استقامت‌شان به ثبت برسد و بیشتر شود.

اوضاع کشور مطابق طراحی‌های آمریکا علیه ما پیش نمی‌رود

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها دشمن را دارای طراحی بعد از موضوع برجام علیه کشور دانست و افزود: اتاق فکرهای دشمن، قطعاً طراحی کرده‌اند و فعالیت‌های آنها بعد از برجام هم ادامه دارد، آنها برای دورۀ بعد از برجام هم طراحی‌هایی انجام داده‌اند. اما این‌طور نیست که اوضاع مطابق آنچه می‌خواهند، پیش برود!

آمریکایی‌ها حقیقتاً مردم ما را درست نمی‌شناسند و این‌طور نیست که در داخل کشورمان، تمام طراحی‌های آنها پیش برود. البته آنها تلاش خودشان را می‌کنند اما در خیلی جاها، طراحی آنها درست نیست و آنچه می‌‌خواهند، اتفاق نمی‌افتد.

مردم به‌‌خاطر قدرت منطقه‌ای‌مان احساس غرور می‌کنند

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان قدرت امروز منطقه ای جمهوری اسلامی ایران را موجب غرور ملت دانست و گفت: ما ظرفیت‌های دیگری داریم که دشمنان ما نمی‌شناسند. همچنین ما امروز قدرت منطقه‌ای ویژه‌ای داریم و مردم ما به‌‌خاطر قدرت منطقه‌ای‌مان احساس غرور می‌کنند؛ این احساس غرور، خیلی ارزش دارد.

دامی که برخی رسانه‌ها برای ما باز می‌کنند و همه‌چیز را سیاه نشان می‌دهند، غیر از آن واقعیتی است که بین مردم وجود دارد. البته یک درصدی هم دلدادۀ غرب هستند. اما درصد بسیاری هستند که هویت اسلامی و مستقل‌بودن کشورمان، خیلی برایشان مهم است.

 

 

قدرت منطقه‌ای و قدرت جریان ارزشی داخلی، نقاط قوت بسیار مهم نظام هستند

قدرت منطقه‌ای ما و همچنین قدرتی که جریان ارزشی در داخل کشور دارد، از نقاط قوت بسیار مهم نظام ما هستند. ما جوانانی داریم که به وقت خطر، حاضرند سینه سپر کنند و برای این نظام، جان بدهند. از این نقاط قوت خودمان غافل نشویم. دولت و مجلس و قوۀ قضائیه یک جزئی از نظام هستند، پیکرۀ نظام همین مردم هستند.

 

نتیجه‌ای که می‌خواهم از این صحبت‌ها بگیرم این است که «نباید ناامید بشویم» البته طبیعی است که برخی از مسئولین، به‌مرور زمان محافظه‌کار بشوند اما شما نیروهای جوان و ارزشی نباید محافظه‌کار بشوید. در یک جاهایی هم ممکن است برای شما هزینه داشته باشد که باید هزینه‌اش را هم بپذیرید.


١٢:٤٣ - دوشنبه ٢٢ آبان ١٣٩٦    /    عدد : ٥٣٠٤٩٧    /    تعداد نمایش : ٨٨٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

 • امسال پذیرای ۱۵ هزار زوج دانشجو در طرح ازدواج دانشجویی هستیم
  به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی در نشست خبری بیست و دومین دوره ازدواج دانشجویی با اشاره به هدف این برنامه گفت...

 • تقاص میگیریم
  کاربران شبکه‌های اجتماعی با الهام از سخنان رهبر انقلاب، هشتگی را با عنوان #تقاص_می‌گیریم در فضای مجازی به راه انداختند.

 • امکان ثبت نام ازدواج دانشجویی برای جاماندگان
  امکان ثبت نام ازدواج دانشجویی برای جاماندگان،موفقیت 96 درصد ازدواج‌های دانشجویی

 • برنامه خودسازی روزانه یک شهید ارتشی +دست نوشته
  برنامه ای به شرح زیر را به خداوندی خدا قسم می خورم و اگر عمداً آن را نقص کردم با مجازات نقص قسم را بکشم و از خداوند تحکیم ایمان و عمل صالح را مسئلت دارم. انشاالله

 • اعزام دانشجویان پسر به عتبات از ۲۱ شهریور آغاز می‌شود/ تشرف ۱۲۲ کاروان دانشجویی تا امروز
  رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در خصوص زمان اعزام دانشجویان پسر به عتبات گفت: اعزام دانشجویان پسر به عتبات عالیات در هفدهمین دوره از روز سه شنبه ۲۱ مرداد ماه با اعزام دو کاروان از استان های تهران و مرکزی آغاز خواهد شد.

معرفی کتاب

معرفی کتاب

ناشنیده‌هایی از آخرین ساعات زندگی فرمانده لشکر عاشورا

ناشنیده‌هایی از آخرین ساعات زندگی فرمانده لشکر عاشورا

هر هفته یک کتاب

هر هفته یک کتاب

آزادی قدس و تلاوت در مسجد‌الاقصی آرزوی قاری بزرگ قرآن

آزادی قدس و تلاوت در مسجد‌الاقصی آرزوی قاری بزرگ قرآن

مشکل سکولاریسم با نبوت است/ خداوند در حاشیه زندگی ما قرار دارد

مشکل سکولاریسم با نبوت است/ خداوند در حاشیه زندگی ما قرار دارد

حجت‌الاسلام کلانتری:معرفی اندیشه‌های امام (ره) به جوانان از واجبات است

حجت‌الاسلام کلانتری:معرفی اندیشه‌های امام (ره) به جوانان از واجبات است

ویژگی‌های مبارزه امام حسن(ع) به روایت رهبر انقلاب

ویژگی‌های مبارزه امام حسن(ع) به روایت رهبر انقلاب

آیت‌الله قرهی مطرح کردمرز بین حقّ و باطل نشناختن ولایت است/ انتظارات امام حسن(ع) از محبینش

آیت‌الله قرهی مطرح کردمرز بین حقّ و باطل نشناختن ولایت است/ انتظارات امام حسن(ع) از محبینش

دانشجویان به دنبال معرفت‌جویی باشند نه علم جویی

دانشجویان به دنبال معرفت‌جویی باشند نه علم جویی

فهم قرآن کار هر کسی نیست/ احترام و احسان به پدر و مادر با هر دینی، واجب است

فهم قرآن کار هر کسی نیست/ احترام و احسان به پدر و مادر با هر دینی، واجب است

فرار از موعظه انسان را گرفتار آتش جهنم می‌کند/ نماز بخوانید تا از خدا غافل نشوید

فرار از موعظه انسان را گرفتار آتش جهنم می‌کند/ نماز بخوانید تا از خدا غافل نشوید

وصیتنامه شهید مهدی باکری

وصیتنامه شهید مهدی باکری

تقدیر حجت الاسلام و المسلمین محمدیان از بسیج دانشجویی در پی برگزاری تجمعات ضد استکباری در دانشگاه

تقدیر حجت الاسلام و المسلمین محمدیان از بسیج دانشجویی در پی برگزاری تجمعات ضد استکباری در دانشگاه

ماجرای دیدار شهید “احمدعلی نیری” با امام زمان (عج)

ماجرای دیدار شهید “احمدعلی نیری” با امام زمان (عج)

همسویی نظرات و عملکرد والدین، اثر بخشی رفتارهای تربیتی را بیشتر می کند

همسویی نظرات و عملکرد والدین، اثر بخشی رفتارهای تربیتی را بیشتر می کند

معرفی کتاب

معرفی کتاب

برنامه خودسازی روزانه یک شهید ارتشی +دست نوشته

برنامه خودسازی روزانه یک شهید ارتشی +دست نوشته

 حرکت برای عزت و سربلندی ! 18 روز تا محرم

حرکت برای عزت و سربلندی ! 18 روز تا محرم

جزییات زندگی روزمره امام خمینی(ره) به روایت عروسش + عکس

جزییات زندگی روزمره امام خمینی(ره) به روایت عروسش + عکس

دست‌نوشته ها و برنامه های روزانه شهید دهه هفتادی مدافع حرم+عکس

دست‌نوشته ها و برنامه های روزانه شهید دهه هفتادی مدافع حرم+عکس

هفته دفاع مقدس

هفته دفاع مقدس

نظر پیامبر اعظم (ص) درباره علت مهربانی ایرانیان

نظر پیامبر اعظم (ص) درباره علت مهربانی ایرانیان

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازديد كننده اين صفحه: 777656
 بازديد كننده امروز: 62
 كل بازديد كنندگان: 10803836
 زمان بارگزاري: 0.78 ثانيه

ويژه نامه ها دانلود بسته هاي عكس هاي مذهبي نشريه ديواري چشم به راه منجي(عج) پخش زنده بيانات مقام معظم رهبري

« تمامی حقوق این سـایت متعلـق به نهـاد نمایندگـی مقــام معظــم رهبــری در دانشگاه آزاد اســلامی واحــد شهــر ری می باشد »
نشاني : شهرری، اتوبان خلیج فارس، نرسیده به پل هوایی مرقد مطهر حضرت امام (ره)، مجتمع دانشگاهی یادگار امام (ره)
صندوق پستی: 144- 18155       تلفکس: 55229348 و 55229303          E-MAIL : nahadrey@gmail.com