صفحه اصلي > اخبار > نهاد  
 


  چاپ        ارسال به دوست

جریان‌های دانشجویی می‌توانند در شناسایی زخم‌های داخلی کشور کمک کنند

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان در نشست دفتر تحکیم وحدت:

جریان‌های دانشجویی می‌توانند در شناسایی زخم‌های داخلی کشور کمک کنند/ ایجاد فضای گفتمانی و مطالبه‌گری، مهم‌ترین وظیفۀ انجمن‌های اسلامی است/ آرمان‌های انقلاب را با کمال ادب و با صدای بلند، فریاد بزنید

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها،‌حجت الاسلام والمسلمین محمدیان در سی و چهارمین نشست انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور (دفتر تحکیم وحدت)، در خصوص انقلاب اسلامی گفت: در بین انقلاب‌های متعددی که در عصر ما(در کشورهای مختلف) اتفاق افتاده است، امام(ره) تنها رهبر انقلابی بود که در لباس انبیا ظهور کرد و ادامه‌دهندۀ راه انبیا شناخته می‌شد؛ ایشان شعار انبیا را زنده کرد و با صراحت از «حاکمیت اسلام» سخن گفت. مردم هم چون حاکمیت اسلام را می‌خواستند، پشت سر امام(ره) قرار گرفتند؛ این نکتۀ بسیار مهمی است.

عامل اصلی شکل‌گیری انقلاب، انگیزۀ مردم برای احیای اسلام در کشور بود   

خیلی‌ها از نگاه‌ها و زاویه‌های گوناگون، انقلاب ما را تحلیل کرده‌اند، حتماً در آن زمان، مشکلات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی هم بود، هر کدام از این مشکلات هم موجب نارضایتی در اقشاری از مردم بود، ولی عامل اصلی، هیچ‌کدام از اینها نبود! عامل اصلی، همان احساس مردم بود که «بناست در این کشور، اسلام زنده شود»

وی افزود: امام(ره) مردم را به اسلام ناب دعوت می‌کرد و مردم می‌فهمیدند که این اسلام ناب، نمی‌تواند با حکومت طاغوت و سلطۀ بیگانگان جمع بشود. البته نمی‌گوییم همۀ کسانی که آن‌موقع به میدان آمدند، حتماً انگیزۀ کاملاً دینی داشتند ولی اغلب مردم، انگیزۀ دینی داشتند و برای احیای اسلام در این کشور، به میدان آمدند و برداشت عمومی هم این بود که «اسلام می‌تواند این مشکلات را حل کند، و ملت ما دیگر این‌قدر در دنیا تحقیر نخواهد شد.»

قبل از انقلاب، مردم در مقابل مستشاران خارجی، تحقیر می‌شدند /مستشاران آمریکایی برای کار در ایران «حقّ توحش» می‌گرفتند!

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان با اشاره به شرایط قبل از انقلاب اسلامی در بین جوانان گفت: شما جوانان مزۀ تلخِ حقارت را-در ابعاد ملی- نچشیده‌اید. حسّ تحقیرشدنی که ملت ما قبل از انقلاب، احساس می‌کردند، اصلاً برای شما قابل تصور نیست! مردم کشورمان، در سالهای متمادی چه در دورۀ پهلوی و چه قاجار، همیشه مورد تحقیر قدرت‌های سلطه‌گر واقع شده بودند؛ از جمله انگلیس، آمریکا و اسرائیل.

قبل از انقلاب در فیش‌های حقوقیِ مستشاران آمریکایی در ایران، «حق توحش» در نظر گرفته می‌شد! واقعاً مردم در مقابل این مستشاران خارجی، تحقیر می‌شدند. 

وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجۀ قبل از انقلاب را مستشاران آمریکایی اداره می‌کردند

 

وی افزود: در وزارت علومِ قبل از انقلاب، حدود 15نفر مستشار آمریکایی بودند که وزارت علوم را اداره می‌کردند، وزیر هم هفته‌ای دو روز می‌آمد، نامه‌هایی که آنها آماده کرده بودند را امضا می‌کرد و می‌رفت! بقیۀ سازمان‌ها نیز تقریباً به همین صورت بود.

سازمان برنامه و بودجۀ کشور را هم به‌طور کلی مستشاران آمریکایی اداره می‌کردند؛ اصلاً زبان رسمی در سازمان برنامه و بودجه، زبان انگلیسی بود؛ یعنی نامه‌های آنجا به زبان انگلیسی نوشته می‌شد.

آن موقع هم نخبگان کشورمان می‌دیدند که دنیا از نظر علمی چقدر دارد پیشرفت می‌کند ولی در کشور ما خبری از پیشرفت علمی نیست! شبیه همین حسی که امروز در برخی کشورهای اطراف ما وجود دارد که می‌بینند ایران، ماهواره به فضا می‌فرستد ولی آنها مشغول رقص شمشیر هستند! قبل از انقلاب، در کشور ما یک چنین احساسی وجود داشت.

قبل از انقلاب، ایران در هیچ‌یک از رتبه‌بندی‌های علمی حضور نداشت

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، عقب افتادگی در رتبه بندی های علمی دنیا را از دیگر مسائل حقارت آمیز زمان قبل از انقلاب اسلامی دانست و افزود: آن‌موقع، مردم ما احساس می‌کردند که از نظر علمی، خیلی عقب‌افتاده هستند. در آن دوره، کشور ما اصلاً در هیچ‌یک از رتبه‌بندی‌های علمی حضور نداشت. درحالی‌که قرن‌ها قبل، ایران مدت‌های طولانی، قطب علمی دنیا بود!

قبل از انقلاب، برای ساده‌ترین کارهای پزشکی هم لازم بود که بیمار را به خارج اعزام کنند. در بیمارستان‌های کشورمان هم خیلی از پزشک‌ها، هندی و پاکستانی بودند. واقعاً از جهت بهداشت و رفاه عمومی، در آن زمان، خیلی مشکلات داشتیم.

وی ادامه داد: وضعیت اقتصاد و تولید در قبل از انقلاب را ببنید؛ اکثراً مونتاژ بود و عمدتاً خام‌فروشی بود. منابع ما به‌صورت خام از کشور می‌رفت و غیر از شهرهای بزرگ، روستاهای ما هم از امکانات اولیه، تقریباً محروم بودند. موارد بسیار نادری بود که یک روستا، برق و آب آشامیدنی سالم داشته باشد.

در کنار همۀ مشکلات فوق، مسائل فرهنگی هم بود! ابتذال اخلاقی به کشورمان پمپاژ می‌شد. وضعیت مراکز فساد، سینماها، نشریات و تلویزیونِ آن دوره، معلوم است، به حدی که تعداد مشروب‌فروشی‌ها از کتاب‌فروشی‌ها بیشتر بود.

امروز هرچه دلشان خواست، می‌نویسند و بعد می‌گویند: «آزادی نیست!»/ ببینید قبل از انقلاب، وضعیت چگونه بود؟

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خفقان را از دیگر موضوعات قبل از انقلاب اسلامی دانست و گفت: بعضی‌ها دربارۀ «آزادی» در کشورمان صحبت می‌کنند، ولی شما ببینید قبل از انقلاب، وضعیت چگونه بود؟ مگر می‌شد کسی حرف بزند؟! رسالۀ امام(ره) که فقط بحث احکام شرعی بود، اگر در خانۀ کسی پیدا می‌کردند، سالها به زندان می‌افتاد!

امروز هر حرفی را می‌زنند و بعدش می‌گویند: «آزادی نیست!» هرچه دلشان می‌خواهد می‌نویسند و در عینِ حال ادعا می‌کنند که آزادی نیست!

عده‌ای می‌خواهند رژیم پهلوی را تطهیر کنند!

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان با اشاره به به اینکه عده‌ای رژیم پهلوی را تطهیر می‌کنند افزود: رژیم پهلوی چه خدماتی به این کشور ارائه کرده است! انسان خیلی باید قلبش تاریک باشد که بخواهد طاغوتی که این‌همه به کشورمان خیانت و اجحاف کرده را تطهیر کند، در آن دوره‌ای که دنیا داشت از نظر علمی رشد می‌کرد، این‌همه از نظر عملی عقب ماندیم، از نظر اقتصادی هم همین‌طور بود.

بله؛ امروز هم ناکارآمدی‌ها، نارسایی‌ها و مشکلاتی در کشورمان هست که باید به آنها رسیدگی کنیم، ولی آنچه در این کشور اتفاق افتاده و خدمتی که انقلاب اسلامی به این کشور کرده است، در بخش‌های مختلف، همه‌اش قابل افتخار است. در تاریخ دو سه قرن اخیر کشورمان هیچ جنگی اتفاق نیفتاده بود، مگر اینکه بخشی از خاک کشورمان از دست رفته بود!

این اقتدار و عزتی که امروز ملت ما در منطقه و دنیا دارد و امید انسان‌های آزاداندیش و آزادی‌طلب در هرجای دنیاست، آیا به آسانی به‌دست آمده است؟! نزدیک چهل سال است که مردم ما پای این شجرۀ طیبه «انقلاب اسلامی» ایستادگی کرده‌اند.

 

جریان‌های دانشجویی می‌توانند در شناسایی زخم‌های داخلی کشور کمک کنند / اگر زخم‌ها معالجه نشود، دشمن از آن سوءاستفاده می‌کند

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تأکید کرد: هرچند امروز هم مشکلاتی داریم ولی ما از مشکلات بزرگ‌تر از اینها با موفقیت عبور کرده‌ایم و حتماً از این مشکلات هم می‌توانیم عبور کنیم. توانمندی انقلاب اسلامی بسیار بالاتر از اینهاست. ولی به‌تعبیر رهبر انقلاب، یک «زخم‌هایی وجود دارد» که مگس‌ها روی همین زخم‌ها (مشکلات داخلی) می‌نشینند. اگر زخم‌ها معالجه نشود، دشمن از آن سوءاستفاده می‌کند. البته انقلاب ما قدرت حل این مشکلات را دارد.

کاری که شما جریان‌های دانشجویی می‌توانید انجام دهید، شناخت دقیق این زخم‌هایی است که در درون کشورمان داریم؛ این کمکی است که از شما برمی‌آید.

برخی مسئولین از انقلابی‌گری خسته شده‌اند ولی مسئولیت را رها نمی‌کنند

وی تصریح کرد: طبیعتاً ثروت و قدرت برای انسان خیلی شیرین است؛ وقتی این دو در کنار هم جمع شوند و برای انسان «اصل» قرار بگیرد، می‌تواند او را تبدیل کند به «طاغوت»!

این یکی از زخم‌هایی است که در بخش‌هایی، گرفتارش هستیم و جا دارد جلسات بسیاری در قالب «هیئت‌های اندیشه‌ورز» تشکیل دهیم و روی این مسائل فکر کنیم و راهکارهایی پیدا کنیم که «چگونه باید از این مشکلات عبور کرد؟»

عده‌ای از مسئولین، قبلاً انقلابی بودند ولی در میانۀ راه، خسته شده‌اند. ای‌کاش اینها مسئولیت را رها می‌کردند و دنبال زندگی خودشان می‌رفتند، ولی نتوانستند از آن دل بکَنند و حاضر نیستند از آن دست بردارند.

یکی از زخم‌های کشور، روحیۀ اشرافی‌گری و تجمل‌گرایی است/ کسی که در جایی شبیه کاخ زندگی می‌کند، مگر می‌فهمد کوخ‌نشینی و حاشیه‌نشینی یعنی چه؟!

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تجمل گرایی را یکی از زخم های اصلی در کشور دانست و افزود:روحیۀ اشرافی‌گری و تجمل‌گرایی، یکی از زخم‌هایی است که جامعۀ ما گرفتارش شده است؛ مگر می‌شود کسی در جایی شبیه کاخ زندگی کند و بفهمد کوخ‌نشینی و حاشیه‌نشینی یعنی چه؟! مگر می‌فهمند این مردم چگونه زندگی می‌کنند و چه مشکلاتی دارند؟

حضرت علی(ع) فقط به‌خاطر اینکه «عثمان‌بن حنیف» در یک مهمانی اشرافی شرکت کرده بود، نامه‌ای نوشت و آبروی او را در تاریخ، بُرد! ولی ما حتی از فاش‌کردن نام مفسدان اقتصادی، به بهانۀ نبردن آبرو، طفره می‌رویم و نام‌شان را با حروف الفبا ذکر می‌کنیم! البته قوۀ قضائیه می‌گوید: «ما می‌خواهیم نام‌شان را بگوییم ولی قانون دست ما را بسته است؛ طبق مصوبۀ مجلس، نمی‌شود!» این‌گونه نمی‌توان، مشکلات را حل کرد.

اگر کسی تخلف کرده است، باید با او برخورد کرد، نه اینکه نماینده، ملاحظۀ وزیر را بکند و وزیر هم ملاحظۀ نماینده را بکند! با این ملاحظات، نمی‌شود این زخم‌ها را معالجه کرد!

اگر روحیۀ انقلابی را از ما بگیرند، جایگزینی برایش نخواهیم داشت/ «جهتِ انقلابی» است که می‌تواند کشور را به جایگاه شایستۀ خودش برساند

حجت الاسلام محمدیان افزود: رهبر انقلاب اخیراً یک متنی برای مستندسازهای جوان نوشته‌اند که امروز جریان دانشجویی خیلی می‌تواند از این پیام رهبر، استفاده کند و کمک بگیرد. در ابتدای این پیام می‌فرماید: «جهت انقلابی را با دقت تمام، حفظ کنید» یعنی کارهایتان در مسیر انقلابی‌گری باشد.

اگر این روحیۀ انقلابی را از ما بگیرند، دیگر جایگزینی برای آن وجود ندارد. ما نسخۀ دیگری نداریم که جای آن بگذاریم! جهتِ انقلابی است که می‌تواند این کشور را به آن جایگاه شایستۀ خودش برساند.

به انقلابی‌بودنِ خودتان افتخار کنید

وی تأکید کرد: به انقلابی‌بودنِ خودتان افتخار کنید؛ هم با زبان و هم با عمل خودتان! خدمتی که این انقلاب به کشورمان کرده است، در این چند قرن اخیر قطعاً بی‌نظیر است. بله؛ ضعف‌ها و زخم‌هایی هم داریم که دنبال معالجۀ آنها هستیم.

در طول این چهل سال، اسناد بسیاری وجود دارد که نشان‌دهندۀ حقانیت جمهوری اسلامی و کج‌روی و گمراهی دشمنان است؛ شما می‌توانید این اسناد را-به‌صورت‌های مختلف- به اطلاع مردم برسانید.

رهبر انقلاب اخیراً در بیانات خود(در دیدار 19دی با مردم قم) می‌فرماید: «امید و نگاه بنده نسبت به آیندۀ این کشور خیلی روشن است، بنده می‌دانم که خدای متعال اراده فرموده است که این ملت را به متعالی‌ترین درجات برساند، و بدانید که ان‌شاءالله ملت ایران به برکت اسلام، به برکت نظام اسلامی، بدون تردید به عالی‌ترین درجات یک ملت در حد و اندازۀ ملت ایران خواهد رسید و بدانید که توطئۀ دشمن، خرابکاری دشمن، حملۀ دشمن و ضربۀ دشمن، هیچ اثری نخواهد داشت و به معنای واقعی کلمه، دشمن هیچ غلطی نخواهد توانست بکند.»

طبیعی است که دشمن برای نااَمن‌کردنِ کشور، روی زخم‌های داخلی دست بگذارد

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها افزود: امروز آمریکایی‌ها در منطقه، در نقشه‌های خود شکست خورده‌اند، آنها خودشان داعش را درست کردند و می‌گفتند: 20سال طول می‌کشد که داعش در عراق و سوریه از بین برود! ولی با همت بسیج مردمی و نیروهای مقاومت، داعش در این منطقه شکست خورد.

دشمنان ما در ماجرای کردستان عراق هم شکست خوردند. در یمن هم الان عربستان حدود سه‌سال است که در باتلاق گیر کرده است.

همۀ این ناامنی‌ها در منطقه، در اصل برای این بود که کشور ما را ناامن کنند و به‌هم بریزند. البته طبیعی است که آنها برای ناامن‌کردنِ اینجا تلاش کنند. طبیعی است که دشمن بخواهد روی زخم‌های داخلی ما دست بگذارد و ضربه بزند.

 

 

برخی مسئولان، روحیۀ انقلابی را از دست داده‌‌ و آلودۀ اشرافیت شده‌اند

وی تأکید کرد: مهم این است که ما روحیۀ انقلابی خودمان را از دست ندهیم. ولی متاسفانه عده‌ای از ما مسئولین، گرفتار اشرافیت و آلودۀ ثروت و قدرت شده‌ایم و آن روحیۀ انقلابی را از دست داده‌ایم.

 

آن جریانی که آلوده نیست، می‌تواند این مشکلات را حل کند. رهبر انقلاب فرمود: «با دستمال کثیف، نمی‌شود شیشه را پاک کرد!» کسانی که آلوده نیستند، می‌توانند در این عرصه کمک کنند، گفتمان‌سازی کنند، مطالبه کنند. البته این‌کار هم هزینه دارد؛ مطالبه‌گری در این بخش‌ها، هزینه دارد و ممکن است یک عده‌ای، از شما خوششان نیاید؛ ولی به هزینه‌اش می‌ارزد!

ایجاد فضای گفتمانی و مطالبه‌گری، مهم‌ترین وظیفۀ انجمن‌های اسلامی است/ آرمان‌های انقلاب را با کمال ادب و با صدای بلند، فریاد بزنید

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها خطاب به جوانان دانشجو گفت: شما جوانان می‌توانید وارد این میدان بشوید و به‌صورت علمی و در عین‌حال با صراحت و شجاعت، از این انقلاب، دفاع کنید. این فضای گفتمانی و مطالبه‌گری، مهم‌ترین کاری است که برعهدۀ شما انجمن‌های اسلامی قرار دارد.

مجموعۀ شما، در دانشگاه‌ها تأثیرگذار است، با سرِ افراشته و با افتخار، از انجمن اسلامی خودتان و آرمان‌های خودتان دفاع کنید. با کمال ادب ولی با صدای بلند، آرمان‌های انقلاب را فریاد بکشید. مطمئن باشید اگر برخی از مسئولین، حرف‌های شما را نشوند، خیلی‌های دیگر هستند که حرف‌های شما را می‌شنوند.

به فضای «نظارت همگانی» بیشتر دامن بزنید

نیاز هست که به این فضای نظارت همگانی، بیشتر دامن بزنید و فضای مجازی-علی‌رغم همۀ آسیب‌هایش- از این جهت، فرصت‌های خوبی را فراهم کرده است. همۀ افراد که با نصیحت و موعظه و انذار، کنترل نمی‌شوند! بخش عمده‌ای از کارها، با نظارت عمومی درست می‌شود.

 


٠٨:١٠ - چهارشنبه ٢٣ اسفند ١٣٩٦    /    عدد : ٥٣٦٧٨٦    /    تعداد نمایش : ٤٧٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

 • امسال پذیرای ۱۵ هزار زوج دانشجو در طرح ازدواج دانشجویی هستیم
  به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی در نشست خبری بیست و دومین دوره ازدواج دانشجویی با اشاره به هدف این برنامه گفت...

 • تقاص میگیریم
  کاربران شبکه‌های اجتماعی با الهام از سخنان رهبر انقلاب، هشتگی را با عنوان #تقاص_می‌گیریم در فضای مجازی به راه انداختند.

 • امکان ثبت نام ازدواج دانشجویی برای جاماندگان
  امکان ثبت نام ازدواج دانشجویی برای جاماندگان،موفقیت 96 درصد ازدواج‌های دانشجویی

 • برنامه خودسازی روزانه یک شهید ارتشی +دست نوشته
  برنامه ای به شرح زیر را به خداوندی خدا قسم می خورم و اگر عمداً آن را نقص کردم با مجازات نقص قسم را بکشم و از خداوند تحکیم ایمان و عمل صالح را مسئلت دارم. انشاالله

 • اعزام دانشجویان پسر به عتبات از ۲۱ شهریور آغاز می‌شود/ تشرف ۱۲۲ کاروان دانشجویی تا امروز
  رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در خصوص زمان اعزام دانشجویان پسر به عتبات گفت: اعزام دانشجویان پسر به عتبات عالیات در هفدهمین دوره از روز سه شنبه ۲۱ مرداد ماه با اعزام دو کاروان از استان های تهران و مرکزی آغاز خواهد شد.

معرفی کتاب

معرفی کتاب

ناشنیده‌هایی از آخرین ساعات زندگی فرمانده لشکر عاشورا

ناشنیده‌هایی از آخرین ساعات زندگی فرمانده لشکر عاشورا

هر هفته یک کتاب

هر هفته یک کتاب

آزادی قدس و تلاوت در مسجد‌الاقصی آرزوی قاری بزرگ قرآن

آزادی قدس و تلاوت در مسجد‌الاقصی آرزوی قاری بزرگ قرآن

مشکل سکولاریسم با نبوت است/ خداوند در حاشیه زندگی ما قرار دارد

مشکل سکولاریسم با نبوت است/ خداوند در حاشیه زندگی ما قرار دارد

حجت‌الاسلام کلانتری:معرفی اندیشه‌های امام (ره) به جوانان از واجبات است

حجت‌الاسلام کلانتری:معرفی اندیشه‌های امام (ره) به جوانان از واجبات است

ویژگی‌های مبارزه امام حسن(ع) به روایت رهبر انقلاب

ویژگی‌های مبارزه امام حسن(ع) به روایت رهبر انقلاب

آیت‌الله قرهی مطرح کردمرز بین حقّ و باطل نشناختن ولایت است/ انتظارات امام حسن(ع) از محبینش

آیت‌الله قرهی مطرح کردمرز بین حقّ و باطل نشناختن ولایت است/ انتظارات امام حسن(ع) از محبینش

دانشجویان به دنبال معرفت‌جویی باشند نه علم جویی

دانشجویان به دنبال معرفت‌جویی باشند نه علم جویی

فهم قرآن کار هر کسی نیست/ احترام و احسان به پدر و مادر با هر دینی، واجب است

فهم قرآن کار هر کسی نیست/ احترام و احسان به پدر و مادر با هر دینی، واجب است

فرار از موعظه انسان را گرفتار آتش جهنم می‌کند/ نماز بخوانید تا از خدا غافل نشوید

فرار از موعظه انسان را گرفتار آتش جهنم می‌کند/ نماز بخوانید تا از خدا غافل نشوید

وصیتنامه شهید مهدی باکری

وصیتنامه شهید مهدی باکری

تقدیر حجت الاسلام و المسلمین محمدیان از بسیج دانشجویی در پی برگزاری تجمعات ضد استکباری در دانشگاه

تقدیر حجت الاسلام و المسلمین محمدیان از بسیج دانشجویی در پی برگزاری تجمعات ضد استکباری در دانشگاه

ماجرای دیدار شهید “احمدعلی نیری” با امام زمان (عج)

ماجرای دیدار شهید “احمدعلی نیری” با امام زمان (عج)

همسویی نظرات و عملکرد والدین، اثر بخشی رفتارهای تربیتی را بیشتر می کند

همسویی نظرات و عملکرد والدین، اثر بخشی رفتارهای تربیتی را بیشتر می کند

معرفی کتاب

معرفی کتاب

برنامه خودسازی روزانه یک شهید ارتشی +دست نوشته

برنامه خودسازی روزانه یک شهید ارتشی +دست نوشته

 حرکت برای عزت و سربلندی ! 18 روز تا محرم

حرکت برای عزت و سربلندی ! 18 روز تا محرم

جزییات زندگی روزمره امام خمینی(ره) به روایت عروسش + عکس

جزییات زندگی روزمره امام خمینی(ره) به روایت عروسش + عکس

دست‌نوشته ها و برنامه های روزانه شهید دهه هفتادی مدافع حرم+عکس

دست‌نوشته ها و برنامه های روزانه شهید دهه هفتادی مدافع حرم+عکس

هفته دفاع مقدس

هفته دفاع مقدس

نظر پیامبر اعظم (ص) درباره علت مهربانی ایرانیان

نظر پیامبر اعظم (ص) درباره علت مهربانی ایرانیان

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازديد كننده اين صفحه: 789457
 بازديد كننده امروز: 1131
 كل بازديد كنندگان: 10997263
 زمان بارگزاري: 0.94 ثانيه

ويژه نامه ها دانلود بسته هاي عكس هاي مذهبي نشريه ديواري چشم به راه منجي(عج) پخش زنده بيانات مقام معظم رهبري

« تمامی حقوق این سـایت متعلـق به نهـاد نمایندگـی مقــام معظــم رهبــری در دانشگاه آزاد اســلامی واحــد شهــر ری می باشد »
نشاني : شهرری، اتوبان خلیج فارس، نرسیده به پل هوایی مرقد مطهر حضرت امام (ره)، مجتمع دانشگاهی یادگار امام (ره)
صندوق پستی: 144- 18155       تلفکس: 55229348 و 55229303          E-MAIL : nahadrey@gmail.com