صفحه اصلي > اخبار > نهاد  
 


  چاپ        ارسال به دوست

تبيين‌های تشكل‌های دانشجويی عالمانه باشد نه احساسی

گزارش مركز ارتباطات و اطلاع‌ رسانی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در مجمع اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان طی سخنانی با اشاره به طراحی‌های اسلام برای یک انسان مومن، گفت: براساس این طراحی انسان مومن یک انسان هدفمند متوجه به وسیله است. گاهی اوقات ما برداشت‌های نادرستی از این عبارات می‌کنیم، مثلا از طرفی می‌گوییم «هدف وسیله را توجیه نمی‌کند» و از طرفی هم می‌گوییم «ما مکلف به وظیفه هستیم نه نتیجه»، که هر دو هم درست است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی ادامه دارد: انسان نباید برای رسیدن به یک هدف ولو مقدس، از یک مسیر نامقدس عبور کند، مثلا بگوییم برای اینکه جذابیت تشکل بالا برود از برخی حریم‌ها و حدودهای الهی صرف نظر کنیم. البته برخی مجموعه‌ها چنین کاری می‌کنند و از ابزارهای نفسانی برای بزرگ کردن مجموعه‌های خودشان استفاده می‌کنند، ولی بزرگان ما می‌گویند ما مجاز به چنین اقدامی نیستیم.

وی تصریح کرد: دین به ما می‌آموزد ابتدا به وظیفه‌مان عمل کنیم و نگوییم معلوم نیست به نتیجه می‌رسیم یا نه. ممکن است به برخی اهداف نرسیم لذا نباید خود را توجیه کنیم تا به وظیفه‌مان عمل نکنیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه حرکت در مسیر دین بی‌شکست است، یادآور شد: ماموریت ما انجام تکلیف است، اما اگر به هدف نرسیدیم شکست نخورده‌ایم. مانند دوران جنگ تحمیلی که در برخی عملیات ها به هدف نرسیدیم ولی براساس باور دینی اگر به تکلیف خود عمل کرده‌ایم، ما شکست نخورده‌ایم.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی خاطرنشان کرد: با این تفکر از یک طرف ما هدفمند حرکت می‌کنیم و تکلیف خود را به‌درستی انجام می‌دهیم ولی اگر به هدف نرسیدیم به معنای این نیست که شکست خورده‌ایم.

وی در ادامه با اشاره به خصوصیات کار تشکلی، تاکید کرد: دانشجویی تشکلی انسانی است که نسبت به محیط حساس است و بر همین اساس هدف‌گذاری‌هایی هم دارد و برای آن حرکت می‌کند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به پیام‌های رهبر معظم انقلاب به اتحادیه‌ها و تشکل‌های دانشجویی، گفت: شاید توصیه و پیام رهبر معظم انقلاب به تشکل‌ها و به تمام دانشجویان موضوع تقوا است. در رابطه با تشکل‌ها تقوای اجتماعی و سیاسی و به همه افراد تقوای فردی، اجتماعی و سیاسی. تقوا یعنی انسان پرهیزکار باشد و با مراقبت کارهایش را انجام دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی ادامه داد: ما اگر مراقب نباشیم ممکن است آسیب‌های فراوانی ببینیم و در حوزه دین این آسیب‌ها غیر قابل جبران است. مثلا اینکه ما در مسیر تشکلی تحت عنوان افشاگری آبروی یک انسان بی‌گناهی را بریزیم. 

وی با اشاره به وظایف تشکل‌های دانشجویی، افزود: نکند ما به بهانه اینکه کار جذابی انجام دهیم به اقدامی دست بزنیم که با تقوا منافات داشته باشد. مانند برخی افراد که در انتخابات برای رای آوردن نامزدی دست به همه اقدامی می‌زنند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ضمن توصیه‌هایی به اعضای اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، تاکید کرد: ما برای اینکه دیگران را توجیه کنیم، ابتدا باید مطالعه دقیقی نسبت به مسئله داشته باشیم. یک دانشجوی تشکلی تکیه‌گاه دیگران هم خواهد بود و باید در حوزه‌های معرفتی، سیاسی و حوزه‌‌های مختلفی که مورد نیاز است از استحکام برخوردار باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی یادآور شد: نیروهای تشکلی بایستی شجاعت داشته باشند، نباید مصلحت‌گرائی‌هایی که بزرگترها دارند را داشته باشند، البته باید تقوا را در نظر گرفت. برای همین هم است گاهی می‌بینیم بیانیه‌هایی که تشکل‌ها در یک موضوعی می‌دهند، محکم‌تر، صریح‌تر و قدرتمندتر است.

وی با بیان اینکه برای رسیدن به اهداف بزرگ اسلام و انقلاب هرچه نیرو داشته باشیم کم است، خاطرنشان کرد: شما با نیروهای انقلابی دیگر در دانشگاه یک جبهه هستید و لازمه جبهه‌ای عمل کردن این است که نیروهای همراه و فعال خود را بشناسید و در عملیات‌ها هماهنگی و رفتار قرارگاهی در درونتان باشد و عملیات الحاق داشته باشید.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خطاب به اعضای اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، تصریح کرد: کار تشکیلاتی و جبهه‌ای و ارتباط با سایر تشکل‌ها جزء لوازم است و حتما با بقیه تشکل‌ها ارتباط بگیرید.

وی گفت: هر تشکل هویت مستقلی دارد ولی وقتی صحبت تشکل انقلابی می‌شود به بسیج دانشجویی و چندین اتحادیه، تشکل، هیات و کانون دیگر هم می‌رسید. لذا بایستی تقسیم وظایف و کار جبهه‌ای داشته باشید.

وی با بیان اینکه آرمان‌خواهی از توصیه‌های رهبر انقلاب به تشکل‌های دانشجویی است،گفت: شما باید آرمان‌خواه باشید، اما باید واقع‌گرا هم باشید تا به مشکل نخورید. برای همین آرمان‌گرایی حتما باید با واقع‌گرایی همراه باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی در ادامه با اشاره به اهمیت فعالیت‌های جهادی تاکید کرد: تشکل‌های دانشجویی باید به اردوهای جهادی توجه کنند، به محرومان کمک کنند. وقتی در محیط محروم قرار می‌گیریم به خودساختگی می‌رسیم. باید به این فکر کنیم وقتی داریم در یک منطقه محروم به یک خانواده خدمت می‌کنیم داریم دین خود را به آنها ادا می‌کنیم و بگوییم ما داریم از سهم آنها در دانشگاه تحصیل می‌کنیم پس باید وظیفه خود را در قبال محرومان انجام دهیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ادامه داد: لزومی ندارد برای اردوی جهادی حتما به دنبال کمک مالی از مسئولان باشید، شما می‌توانید به اندازه توان و ظرفیتی که دارید و با شناسایی موقعیت‌ها به کمک محرومان بروید.

وی گفت: جذب از نگاه رهبر انقلاب مقدمه کارهای دیگر است. دانشجویان جذب می‌شوند چون اهدافی دارند، جذب هدف نیست ولی مقدمه و وسیله است برای توسعه کارهایی که باید اتفاق بیفتد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی در ادامه خطاب به دانشجویان تصریح کرد: تبیین‌های شما نباید تبیین‌های احساسی باشد، نقد یک موضوع باید عالمانه باشد و اقناع دلی و ذهنی اتفاق بیفتد و لازم است شما مطالعه داشته باشید.

وی افزود: حتما باید در فضای مجازی فعال باشید، اما بخشی از کار هم میدانی عمل کردن است. ما همه جانبه باید برای پیشبرد اهداف انقلاب تلاش کنیم. شاکله فکری که مقام معظم رهبری از یک تشکل انتظار دارد شکر خدا در اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان وجود دارد و اعضای این اتحادیه به یک فهم مشترک رسیده‌اند که رهبری چه انتظاری از آنها دارد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: نباید در مبارزه عقب‌نشینی کنید. شما اگر به تکلیف و تشخیصی رسیدید، چون منافع برخی به خطر می‌افتد طبیعی بدانید مخالفت‌هایی هم خواهید دید و اگر تشخیص شما درست باشد باید با قدرت بایستید.

وی گفت: ما به دفاتر نهاد در دانشگاه‌های کشور بر حمایت از دانشجویان جبهه انقلاب تاکید می‌کنیم. ما انتظار نداریم دفتر نهاد ما مانند یک تشکل عمل کند ولی لازم است تقسیم وظایفی صورت بگیرد. لازم است تشکل‌های دانشجویی در مورد ارتباط دفاتر نهاد با تشکل‌ها جلسات ارتباط، اغنا و توجیه داشته باشند تا ما هم بدانیم مسئولان دفاتر نهاد چگونه عمل می‌کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی با اشاره به برگزاری دوره ضیافت رضوی اضافه کرد: یک هدف این برنامه آموزشی بود که فعالان تشکل‌ها و هیات‌های دانشجویی جبهه انقلاب در یک جمعی با هم آشنا شوند و به دوستان هم تاکید کردیم از هر دوره یک تعداد انتخاب شوند و دوره ویژه‌ای برای آنها گذاشته شود و در این فاصله شناخت مسائل و برنامه‌ریزی برای عملیات مشترک اتفاق افتد.

وی ادامه داد: یک نمونه از اثرات این برنامه‌ها اتفاقی است که در تهران رخ داد و برای اولین بار مجموعه‌های مذهبی خواهران دور هم جمع شدند. 

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی در همین باره گفت: برای اولین بار نزدیک به  ۱۷۰۰ دختر از دانشگاه‌های تهران در دانشگاه الزهرا دور هم جمع شدند و یک برنامه مذهبی داشتند که این ادامه‌دار خواهد بود که باید در استان‌های مختلف انجام شود.

لازم به ذکر است در ادامه این مراسم اعضای جامعه اسلامی دانشجویان مسائل و مشکلات خود را در جسله‌ای صمیمانه با  رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها مطرح کردند.

 


١٣:٠٧ - يکشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٧    /    عدد : ٥٤٣٨٠٩    /    تعداد نمایش : ١٧٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

 • امسال پذیرای ۱۵ هزار زوج دانشجو در طرح ازدواج دانشجویی هستیم
  به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی در نشست خبری بیست و دومین دوره ازدواج دانشجویی با اشاره به هدف این برنامه گفت...

 • تقاص میگیریم
  کاربران شبکه‌های اجتماعی با الهام از سخنان رهبر انقلاب، هشتگی را با عنوان #تقاص_می‌گیریم در فضای مجازی به راه انداختند.

 • امکان ثبت نام ازدواج دانشجویی برای جاماندگان
  امکان ثبت نام ازدواج دانشجویی برای جاماندگان،موفقیت 96 درصد ازدواج‌های دانشجویی

 • برنامه خودسازی روزانه یک شهید ارتشی +دست نوشته
  برنامه ای به شرح زیر را به خداوندی خدا قسم می خورم و اگر عمداً آن را نقص کردم با مجازات نقص قسم را بکشم و از خداوند تحکیم ایمان و عمل صالح را مسئلت دارم. انشاالله

 • اعزام دانشجویان پسر به عتبات از ۲۱ شهریور آغاز می‌شود/ تشرف ۱۲۲ کاروان دانشجویی تا امروز
  رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در خصوص زمان اعزام دانشجویان پسر به عتبات گفت: اعزام دانشجویان پسر به عتبات عالیات در هفدهمین دوره از روز سه شنبه ۲۱ مرداد ماه با اعزام دو کاروان از استان های تهران و مرکزی آغاز خواهد شد.

معرفی کتاب

معرفی کتاب

ناشنیده‌هایی از آخرین ساعات زندگی فرمانده لشکر عاشورا

ناشنیده‌هایی از آخرین ساعات زندگی فرمانده لشکر عاشورا

هر هفته یک کتاب

هر هفته یک کتاب

آزادی قدس و تلاوت در مسجد‌الاقصی آرزوی قاری بزرگ قرآن

آزادی قدس و تلاوت در مسجد‌الاقصی آرزوی قاری بزرگ قرآن

مشکل سکولاریسم با نبوت است/ خداوند در حاشیه زندگی ما قرار دارد

مشکل سکولاریسم با نبوت است/ خداوند در حاشیه زندگی ما قرار دارد

حجت‌الاسلام کلانتری:معرفی اندیشه‌های امام (ره) به جوانان از واجبات است

حجت‌الاسلام کلانتری:معرفی اندیشه‌های امام (ره) به جوانان از واجبات است

ویژگی‌های مبارزه امام حسن(ع) به روایت رهبر انقلاب

ویژگی‌های مبارزه امام حسن(ع) به روایت رهبر انقلاب

آیت‌الله قرهی مطرح کردمرز بین حقّ و باطل نشناختن ولایت است/ انتظارات امام حسن(ع) از محبینش

آیت‌الله قرهی مطرح کردمرز بین حقّ و باطل نشناختن ولایت است/ انتظارات امام حسن(ع) از محبینش

دانشجویان به دنبال معرفت‌جویی باشند نه علم جویی

دانشجویان به دنبال معرفت‌جویی باشند نه علم جویی

فهم قرآن کار هر کسی نیست/ احترام و احسان به پدر و مادر با هر دینی، واجب است

فهم قرآن کار هر کسی نیست/ احترام و احسان به پدر و مادر با هر دینی، واجب است

فرار از موعظه انسان را گرفتار آتش جهنم می‌کند/ نماز بخوانید تا از خدا غافل نشوید

فرار از موعظه انسان را گرفتار آتش جهنم می‌کند/ نماز بخوانید تا از خدا غافل نشوید

وصیتنامه شهید مهدی باکری

وصیتنامه شهید مهدی باکری

تقدیر حجت الاسلام و المسلمین محمدیان از بسیج دانشجویی در پی برگزاری تجمعات ضد استکباری در دانشگاه

تقدیر حجت الاسلام و المسلمین محمدیان از بسیج دانشجویی در پی برگزاری تجمعات ضد استکباری در دانشگاه

ماجرای دیدار شهید “احمدعلی نیری” با امام زمان (عج)

ماجرای دیدار شهید “احمدعلی نیری” با امام زمان (عج)

همسویی نظرات و عملکرد والدین، اثر بخشی رفتارهای تربیتی را بیشتر می کند

همسویی نظرات و عملکرد والدین، اثر بخشی رفتارهای تربیتی را بیشتر می کند

معرفی کتاب

معرفی کتاب

برنامه خودسازی روزانه یک شهید ارتشی +دست نوشته

برنامه خودسازی روزانه یک شهید ارتشی +دست نوشته

 حرکت برای عزت و سربلندی ! 18 روز تا محرم

حرکت برای عزت و سربلندی ! 18 روز تا محرم

جزییات زندگی روزمره امام خمینی(ره) به روایت عروسش + عکس

جزییات زندگی روزمره امام خمینی(ره) به روایت عروسش + عکس

دست‌نوشته ها و برنامه های روزانه شهید دهه هفتادی مدافع حرم+عکس

دست‌نوشته ها و برنامه های روزانه شهید دهه هفتادی مدافع حرم+عکس

هفته دفاع مقدس

هفته دفاع مقدس

نظر پیامبر اعظم (ص) درباره علت مهربانی ایرانیان

نظر پیامبر اعظم (ص) درباره علت مهربانی ایرانیان

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازديد كننده اين صفحه: 810782
 بازديد كننده امروز: 2910
 كل بازديد كنندگان: 11319032
 زمان بارگزاري: 0.94 ثانيه

ويژه نامه ها دانلود بسته هاي عكس هاي مذهبي نشريه ديواري چشم به راه منجي(عج) پخش زنده بيانات مقام معظم رهبري

« تمامی حقوق این سـایت متعلـق به نهـاد نمایندگـی مقــام معظــم رهبــری در دانشگاه آزاد اســلامی واحــد شهــر ری می باشد »
نشاني : شهرری، اتوبان خلیج فارس، نرسیده به پل هوایی مرقد مطهر حضرت امام (ره)، مجتمع دانشگاهی یادگار امام (ره)
صندوق پستی: 144- 18155       تلفکس: 55229348 و 55229303          E-MAIL : nahadrey@gmail.com