صفحه اصلي > اخبار > نهاد  
 


  چاپ        ارسال به دوست

نشست هم‌اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاهی با موضوع «گفتمان‌سازی بیانیه گام دوم انقلاب»

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، به همت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علامه طباطبایی نشست هم‌اندیشی استادان و نخبگان باعنوان «گفتمان سازی بیانیه گام دوم انقلاب (ضرورت ها، الزامات و راهکارها)» برگزار شد.

در این نشست استادان جوان دانشگاه علامه طباطبایی در رشته‌های مختلف علوم انسانی و اجتماعی به بررسی و گفت‌وگوی تخصصی و تبادل نظر پیرامون بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی پرداختند.

نقش اساتید علوم انسانی در پرداختن به بیانیه گام دوم انقلاب و تبیین آن حائز اهمیت است

در ابتدای این نشست حجت‌الاسلام صادق اکبری اقدم مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علامه طباطبایی ضمن خوش‌آمدگویی و تبریک ماه مبارک رمضان گفت: این نشست در راستای ضرورت پرداختن به بیانیه گام دوم رهبر انقلاب اسلامی تدارک دیده شده و این بیانیه ظرفیت بسیار بالایی برای گفتمان سازی دارد که در این بین، نقش اساتید علوم انسانی در در پرداختن به این بیانیه و تبیین آن حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: گفتمان سازی این بیانیه در عرصه‌های مختلف اجتماع برکات فراوانی هم در زمینه داخلی و هم در زمینه‌های روابط بین‌الملل خواهد داشت.

حجت‌الاسلام اکبری اقدم تاکید کرد: ساحت های مختلف علوم انسانی و اجتماعی از زوایای مختلف اندیشه‌ای فرصت مغتنمی برای گفتمان سازی خواهند بود.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علامه تصریح کرد: این بیانیه همانند روحی است که باید در کالبد جامعه دمیده شود، همانگونه که گفتمان‌ها اغلب درون جوامع شکل گرفته و نهادینه شده و جاری گشته اند.

حجت‌الاسلام اکبری‌اقدم یادآور شد: آنچه مشخص است گام بزرگی است که در مرحله اول برداشت شده و وارد مرحله جدیدی شده‌ایم که طبیعتاً امید به آینده را در جامعه‌ای که آرمانش آمادگی برای ظهور و تمدن سازی است و یکی از مهمترین مولفه ها و داشته های اجتماعی‌اش است زنده می‌کند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علامه تاکید کرد: در همین راستا امید در فضای اصلی حاکم بر بیانیه جاری هست.

وی افزود: نشست های هم اندیشی تبیینی تحلیلی  که جایگاه مهمی در گفتمان سازی دارد، در ساحت های مختلف استادان و دانشجویان مخصوصاً بین استادان و نخبگان جوان ادامه خواهد داشت.

اکبری‌اقدم ادامه داد: دفتر نهاد در دانشگاه علامه طباطبایی اگرچه در سال های اخیر به برگزاری نشست هایی در رابطه با اول تبیین مسائل و مشکلات، دوم، تحول علوم انسانی و  سوم گفتمان سازی منظومه فکری مقام‌ معظم رهبری پرداخته است، ولی راه‌اندازی یک اندیشکده متشکل از اساتید و نخبگان دانشجو در ادامه مسیر را ضروری دانسته و با کمک جمعی از نخبگان جوان اقدام به طراحی این اندیشکده کرده و در این جلسه شروع رسمی این اندیشکده را اعلام می‌دارد و از همه اساتید و دانشجویان معتقد و علاقه مند در دانشگاه دعوت به همکاری می‌کند.

وی در ادامه به اقداماتی که در بخش های مختلف دانشگاه می‌توان در خصوص بیانیه گام دوم انجام داد اشاره کرد و اقدامات پژوهشی پژوهشکده تحول علوم انسانی و معاونت پژوهشی دانشگاه در کمک به  برگزاری و برپایی همایش مربوط به بیانیه و چاپ مقالات را در مواردی در این راستا دانست.

نقد درون گفتمانی مهمترین عامل حیات و تکامل گفتمان‌ها است/  مشکلات کشور ناشی از بی‌توجهی نسبت به آرمان‌های انقلاب است

علی آدمی دبیر نشست «گفتمان سازی بیانیه گام دوم انقلاب(ضرورت ها، الزامات و راهکارها)» هم در ادامه به بیان و شرح مسئله پرداخت و افزود: رهبر معظم انقلاب در حال حاضر در دنیا کامل ترین و جامع ترین و عقلانی ترین رهبری است که در حال هدایت امت خود است.

وی افزود: در رابطه با بیانیه گام دوم انقلاب هم یک نقد گفتمانی از درون گفتمان انقلاب در گام دوم صورت گرفته که همین امر علت موفقیت آن بوده است.

آدمی تصریح کرد: نقد درون گفتمانی مهمترین عامل حیات و تکامل گفتمان‌هاست و گفتمان نقد انقلاب باید از درون گفتمان باشد، لذا لیبرال ها و سوسیال ها خلع ید و صلاح می شوند. در واقع ما برای تقویت نقد می کنیم نه تخریب.

این استاد دانشگاه در ادامه با بیان اینکه مقام معظم رهبری این انقلاب را یک موجود زنده در مسیر تکامل می دانند، اشاره‌ای به دوگانه‌های سخت روبروی انقلاب همچون دوگانه «استقلال و جهانی شدن» و «مقاومت و تسلیم اسلام و استکبار» داشت.

وی افزود: نکته دیگری که از فرمایشات معظم له در بیانیه گام دوم وجود دارد اشاره به مرزبندی با متحجرین و دشمنان است.

وی در خصوص مشکلات کشور  هم گفت: این مشکلات ناشی از بی توجهی نسبت به آرمان های انقلاب است و به بایدها و واقعیت‌ها باید توجه کرد واقعیت‌هایی که امروز وجود دارند نافی باید ها نیستند، لذا باید به آرمان ها و بایدها و واقعیت ها توجه کرد:

آدمی در خاتمه به لزوم پرداختن به بیانیه گام دوم با رویکرد های اجتماعی و فرهنگی اشاره کرد.

دولت‌ها و مسئولین دولتی باید خود را نسبت به سندهای بالادستی متعهد و ملتزم سازند/ باید سیستم فعلی بانکداری و نظام پولی را با رویکرد اقتصاد مقاومتی آمیخته کرد

اساتید دانشگاه حاضر در این جلسه در ادامه به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود درباره بیانیه گام دوم پرداختند که در ادامه مهمترین مباحث اشاره شده توسط اساتید آمده است:

۱. فرایند پنجگانه تحقق اهداف انقلاب در نگاه مقام معظم رهبری از انقلاب اسلامی تا تمدن نوین اسلامی باید مورد توجه بوده و جایگاه بیانیه در این فرآیند را توضیح داده و متناسب با آن اقداماتی طراحی شود.

۲.  توجه کردن به داشته ها و موانع پیش از ورود در بحث بیانیه حائز اهمیت است. یکی از بهترین داشته‌هایمان وجود رهبر فرزانه انقلاب است که دشمنان انقلاب به نوعی از آن ابر حریف قدر نام می‌برند. یکی دیگر از داشته های ارزشمند مردم نیروی انسانی و منابع ارزشمند این مرز و بوم است.

۳. بیشترین فراوانی کلمات کلیدی واژه جوان است که نشان از توجه مضاعف در این برهه از انقلاب به جوانان مخصوصاً در عرصه‌های مدیریتی دستگاه ها دارد.

۴. نکته‌ای که نباید از آن غافل بود این است که حرکت در گام دوم آسان تر از گام اول خواهد بود و توجه به این مسئله در بالا بردن سطح امید جامعه می تواند موثر باشد.

۵. مسئولین دولتی و دستگاه های مختلف باید به وظایف خود به خوبی عمل کنند و سطح جامعه را با مسائل دیگر درگیر نکرده و با مدیریت جهادی دِین خود به انقلاب و نظام و ارزش ها را ادا کرده و در این مسیر از هر کوتاهی پرهیز کنند.

۶. مساله اجرا نشدن سندها یک چالش بسیار مهم است و دولت ها و مسئولین دستگاههای دولتی باید خود را نسبت به سندهای بالادستی متعهد و ملتزم سازند و سیاست‌های کلان نظام را عملیاتی نمایند. از آن جمله عملیاتی شدن مطالب مربوط به بیانیه گام دوم است، چراکه این بیانیه از جنس کلان خط مشی و سیاست راهبردی است.

۷. این سند همچون دیگر اسناد بالادستی نیاز به ترجمه و تفسیر و در کنار آن مساله یابی و نهادینه سازی در اندیشه و عمل و تدارک ساختاری و ایجاد شرح وظایف در کنار مولفه های اصلی کنترل و بررسی دارد.

۸. علم اقتصادی که در مراکز علمی تدریس می‌شود، بیشتر از رویکردهای غربی استفاده می‌کند و برای توجه به بیانیه گام دوم باید سیستم فعلی بانکداری و نظام پولی را با رویکرد اقتصاد مقاومتی آمیخته کرد و بهره وری را بالا برده و بیکاری را درمان کرد.

۹. دستاوردهای انقلاب نباید به فراموشی سپرده شود و در مقابل هجمه های تبلیغی دشمنان انقلاب باید ایستادگی نموده و از ظرفیت رسانه‌ها در ایجاد امید و کمک به انقلاب استفاده نمود و اقدام جدی در  ایجاد شبکه ملی را رقم زد.

۱۰. نخبگان علمی مراکز دانشگاهی و حوزوی باید نسبت خود را با سند پیدا کنند و وظیفه خود نسبت به گفتمان سازی این بیانیه را به‌خوبی انجام نمایند و در تبیین علمی مسائل و مشکلات نقش خود را به خوبی ایفا کنند.

۱۱. شواهد نشان می‌دهند عرصه بر زندگی اخلاقی و معنوی در سپهر اجتماعی تنگ شده است که ردپای علل آن را در برخی سیاست‌های اقتصادی و روحیه سرمایه داری تجمل گرایی اشرافی گری که برهه ای در بین برخی مسئولین به وجود آمد می توان یافت و و برای بهبود زندگی اخلاقی و معنویت و سبک زندگی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است اقدامات جدی طراحی و برنامه ریزی کرد.

۱۲. در گفتمان سازی بیانیه لازم است به همه محتوای بیانیه وحتی مفردات فراوانی که در بیانیه ذکر شده و مواردی هم که در بیانیه بیان نشده است باید توجه کرد.

۱۳. امید در روح بیانیه مورد توجه جدی است و این را نباید صرفا به مسئله فردی تقلیل داد، بلکه به امید اجتماعی باید توجه جدی نمود و در مقابل انگاره سازی و تعمیم بخشی به ناامیدی ها ورود عالمانه داشت و مساله را خوب شناخته و درمان کرد.

۱۴. مکانیزم اعتماد در مسئله امید بسیار مهم است. در قدیم تولید اعتماد را صرفاً حاصل مناسبات اجتماعی می‌دانستند اما الان ناشی از کارآمدی نهادی هم می‌دانند، لذا توجه به اعتماد در مناسبات اجتماعی و کارآمدی های نهادی بسیار حائز اهمیت است و همه در بهبود مناسبات اجتماعی و کارامدی نهادی باید به وظیفه و نقش خویش عمل کنند.

۱۵. توجه به سرگذشت چهل ساله انقلاب اسلامی و اینکه انقلاب منشا  چه برکاتی برای این کشور و جامعه بوده است بر همگان لازم و ضروری است، مخصوصاً جوانان عزیز که بیشترین نقش را در گام دوم انقلاب می توانند بر عهده داشته باشند.

۱۶. تقابل دوگانه اسلام و استکبار که پدیده برجسته جهان معاصر گردیده و تفاوت چالش های دیروز و امروز انقلاب با مستکبران نباید مورد غفلت واقع شود و نسل امروز باید توجه بیشتری به انقلاب و ارزش‌ها و آرمان‌های آن داشته باشد و مسئولین هم در خدمت به انقلاب و مردم تمام سعی خویش را به‌عمل درآورند.

۱۷. ظرفیت های مهم کشور برای گام دوم انقلاب اعم از نیروی انسانی مستعد و کارآمد و فرصت های مادی کشور نباید مورد غفلت مسئولین و دستگاه های مختلف دولتی قرار گیرد، بلکه باید به ظرفیت های عظیم منابع و سرمایه های انسانی و مادی و ذخایر ارزشمند کشورمان توجه نمود و چشم امید به غرب و کشورهای بیگانه نداشت.

۱۸. دانش وسیله عزت و قدرت یک کشور است، لذا مسئولین و عموم دانشگاهیان و حوزویان این راه را با احساس مسئولیت بیشتر و همچون یک حرکت جهادی در پیش بگیرند و در دستیابی به قله های علمی و پژوهشی آرام نگیرند.

۱۹. باید به وعده های الهی همچون حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری اعتماد و اعتقاد داشت و برای اقدام در مسیر توصیه های مقام معظم رهبری در جهت ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت(عج) از هیچ حرکتی نباید فروگذاری کرد و نقش علوم انسانی تحول یافته و نخبگان انقلابی در این مسیر حایز اهمیت است.

۲۰. در جهت تحقق عدالت و احساس آن در جامعه و مبارزه با فساد و همچنین رفع چالش های اقتصادی کشور باید سیاست‌های راهبردی و اقدامات اساسی و انقلابی رقم زد.

 


٠٨:٠٩ - يکشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٨    /    عدد : ٥٥٣٤٩٣    /    تعداد نمایش : ٧٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

 • امسال پذیرای ۱۵ هزار زوج دانشجو در طرح ازدواج دانشجویی هستیم
  به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی در نشست خبری بیست و دومین دوره ازدواج دانشجویی با اشاره به هدف این برنامه گفت...

 • تقاص میگیریم
  کاربران شبکه‌های اجتماعی با الهام از سخنان رهبر انقلاب، هشتگی را با عنوان #تقاص_می‌گیریم در فضای مجازی به راه انداختند.

 • امکان ثبت نام ازدواج دانشجویی برای جاماندگان
  امکان ثبت نام ازدواج دانشجویی برای جاماندگان،موفقیت 96 درصد ازدواج‌های دانشجویی

 • برنامه خودسازی روزانه یک شهید ارتشی +دست نوشته
  برنامه ای به شرح زیر را به خداوندی خدا قسم می خورم و اگر عمداً آن را نقص کردم با مجازات نقص قسم را بکشم و از خداوند تحکیم ایمان و عمل صالح را مسئلت دارم. انشاالله

 • اعزام دانشجویان پسر به عتبات از ۲۱ شهریور آغاز می‌شود/ تشرف ۱۲۲ کاروان دانشجویی تا امروز
  رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در خصوص زمان اعزام دانشجویان پسر به عتبات گفت: اعزام دانشجویان پسر به عتبات عالیات در هفدهمین دوره از روز سه شنبه ۲۱ مرداد ماه با اعزام دو کاروان از استان های تهران و مرکزی آغاز خواهد شد.

معرفی کتاب

معرفی کتاب

ناشنیده‌هایی از آخرین ساعات زندگی فرمانده لشکر عاشورا

ناشنیده‌هایی از آخرین ساعات زندگی فرمانده لشکر عاشورا

هر هفته یک کتاب

هر هفته یک کتاب

آزادی قدس و تلاوت در مسجد‌الاقصی آرزوی قاری بزرگ قرآن

آزادی قدس و تلاوت در مسجد‌الاقصی آرزوی قاری بزرگ قرآن

مشکل سکولاریسم با نبوت است/ خداوند در حاشیه زندگی ما قرار دارد

مشکل سکولاریسم با نبوت است/ خداوند در حاشیه زندگی ما قرار دارد

حجت‌الاسلام کلانتری:معرفی اندیشه‌های امام (ره) به جوانان از واجبات است

حجت‌الاسلام کلانتری:معرفی اندیشه‌های امام (ره) به جوانان از واجبات است

ویژگی‌های مبارزه امام حسن(ع) به روایت رهبر انقلاب

ویژگی‌های مبارزه امام حسن(ع) به روایت رهبر انقلاب

آیت‌الله قرهی مطرح کردمرز بین حقّ و باطل نشناختن ولایت است/ انتظارات امام حسن(ع) از محبینش

آیت‌الله قرهی مطرح کردمرز بین حقّ و باطل نشناختن ولایت است/ انتظارات امام حسن(ع) از محبینش

دانشجویان به دنبال معرفت‌جویی باشند نه علم جویی

دانشجویان به دنبال معرفت‌جویی باشند نه علم جویی

فهم قرآن کار هر کسی نیست/ احترام و احسان به پدر و مادر با هر دینی، واجب است

فهم قرآن کار هر کسی نیست/ احترام و احسان به پدر و مادر با هر دینی، واجب است

فرار از موعظه انسان را گرفتار آتش جهنم می‌کند/ نماز بخوانید تا از خدا غافل نشوید

فرار از موعظه انسان را گرفتار آتش جهنم می‌کند/ نماز بخوانید تا از خدا غافل نشوید

وصیتنامه شهید مهدی باکری

وصیتنامه شهید مهدی باکری

تقدیر حجت الاسلام و المسلمین محمدیان از بسیج دانشجویی در پی برگزاری تجمعات ضد استکباری در دانشگاه

تقدیر حجت الاسلام و المسلمین محمدیان از بسیج دانشجویی در پی برگزاری تجمعات ضد استکباری در دانشگاه

ماجرای دیدار شهید “احمدعلی نیری” با امام زمان (عج)

ماجرای دیدار شهید “احمدعلی نیری” با امام زمان (عج)

همسویی نظرات و عملکرد والدین، اثر بخشی رفتارهای تربیتی را بیشتر می کند

همسویی نظرات و عملکرد والدین، اثر بخشی رفتارهای تربیتی را بیشتر می کند

معرفی کتاب

معرفی کتاب

برنامه خودسازی روزانه یک شهید ارتشی +دست نوشته

برنامه خودسازی روزانه یک شهید ارتشی +دست نوشته

 حرکت برای عزت و سربلندی ! 18 روز تا محرم

حرکت برای عزت و سربلندی ! 18 روز تا محرم

جزییات زندگی روزمره امام خمینی(ره) به روایت عروسش + عکس

جزییات زندگی روزمره امام خمینی(ره) به روایت عروسش + عکس

دست‌نوشته ها و برنامه های روزانه شهید دهه هفتادی مدافع حرم+عکس

دست‌نوشته ها و برنامه های روزانه شهید دهه هفتادی مدافع حرم+عکس

هفته دفاع مقدس

هفته دفاع مقدس

نظر پیامبر اعظم (ص) درباره علت مهربانی ایرانیان

نظر پیامبر اعظم (ص) درباره علت مهربانی ایرانیان

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازديد كننده اين صفحه: 816979
 بازديد كننده امروز: 425
 كل بازديد كنندگان: 11398952
 زمان بارگزاري: 1.10 ثانيه

ويژه نامه ها دانلود بسته هاي عكس هاي مذهبي نشريه ديواري چشم به راه منجي(عج) پخش زنده بيانات مقام معظم رهبري

« تمامی حقوق این سـایت متعلـق به نهـاد نمایندگـی مقــام معظــم رهبــری در دانشگاه آزاد اســلامی واحــد شهــر ری می باشد »
نشاني : شهرری، اتوبان خلیج فارس، نرسیده به پل هوایی مرقد مطهر حضرت امام (ره)، مجتمع دانشگاهی یادگار امام (ره)
صندوق پستی: 144- 18155       تلفکس: 55229348 و 55229303          E-MAIL : nahadrey@gmail.com